Zaloguj
Reklama

Co ma wspólnego lek na malarię z badaniami onkologicznymi?

Diagnostyka raka piersi
Fot. panthermedia
Diagnostyka raka piersi
(0)

Ponad pół wieku temu świat ujrzał niezwykle skuteczny lek przeciwmalaryczny – pirymetaminę. Nauka matką wynalazków – wielokrotnie zdarzało się, że naukowcy odkrywali nowe zastosowania znanych leków. Podobnie może być w tym przypadku.

Reklama

To właśnie zespół naukowców z Polski, w ramach Projektu TNBC, dokonał niezwykłego odkrycia.  Skrót TNBC ma tutaj diametralne znaczenie – oznacza tzw. potrójnie negatywnego raka piersi, stanowiącego jedną z najbardziej zabójczych form nowotworu. Naukowcy z Pszczyny postanowili przyjrzeć się znanym już produktom leczniczym wykorzystywanym do leczenia znanych chorób, tym razem pod kątem walki z nowotworem piersi. Wybór padł na leki przeciwmalaryczne, w tym zawierające w swoim składzie pirymetaminę. Pirymetamina, która używana jest w leczeniu malarii, wykazuje duże powinowactwo do niszczenia komórek nowotworowych.

Opracowany w Instytucie Przemysłu Organicznego w Pszczynie preparat o nazwie GLG-805, który oparty jest na pirymetaminie, będzie przetestowany w 10 ośrodkach badawczych na terenie Polski, co stwarza możliwość przetestowania produktu na dużej grupie pacjentów. Pirymetamina została zsyntetyzowana w latach 50. ubiegłego wieku. Początkowo miała służyć leczeniu malarii i toksoplazmozy. Z czasem, zaczęto ją również stosować do leczenia zapalenia płuc wywołanego przez bakterie Pneumocystis carinii. Jak to zwykle bywa w badaniach naukowych, przypadek pozwolił odkryć, że pirymetamina skutecznie zwalcza komórki nowotworowe, wpływając na odpowiednie receptory, które pobudzone mogą hamować namnażanie komórek nowotworowych. Czy zespół naukowców z Polski wniesie swój wkład w badania nad nowym wskazaniem pirymetaminy? Wszystko wskazuje na to, że tak się stanie. Co ważne, równoległe badania kliniczne będą prowadzone za Oceanem, w Bostonie, gdzie badany będzie wpływ GLG-805 w kierunku leczenia białaczki. Trzymamy kciuki!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze