Zaloguj
Reklama

CarSharing i elektromobilność lekiem na smog i korki w polskich miastach?

Autorzy: Newsrm.tv
Zanieczyszczenie środowiska
Fot. shutterstock
Zanieczyszczenie środowiska
(0)

W 2015 roku zła jakość powietrza była piątym co do ważności czynnikiem powodującym zgony na świecie. W samej Polsce, z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem, rocznie umiera średnio 48270 osób. Z drugiej strony polskie miasta stają się coraz bardziej zatłoczone, wzrastają koszty parkowania, a samochód w mieście zaczyna być obciążeniem. Odpowiedzią na problemy ze smogiem i korkami może być CarSharing, czyli wynajem auta na minuty, zwłaszcza wtedy, gdy napędza go silnik elektryczny.

Reklama

Większość mieszkańców Polski nie stać na wymianę auta na nowe. Z pomocą, szczególnie w dużych miastach, gdzie problem zanieczyszczonego powietrza jest największy, przychodzi CarSharing. Już teraz w Warszawie i Krakowie, a wkrótce także w Trójmieście, można korzystać z samochodu jak z roweru, na minuty i za pomocą aplikacji mobilnej. Ten nowy system nie jest polskim wymysłem, lecz rozwiązaniem, które od kilkunastu lat sprawnie działa w USA i Europie. W 2009 roku amerykański CarSharing spowodował globalne obniżenie ilości zanieczyszczeń na poziomie 482 172 ton, co odpowiada połowie masy mostu Golden Gate. CarSharingi wypływają też na zmniejszenie korków i większą dostępność miejsc parkingowych. Użytkownicy bardziej zwracają uwagę na ilość pokonanych kilometrów i planują trasę swojego przejazdu nawet 3 razy bardziej optymalnie w porównaniu do posiadaczy aut prywatnych.

Mówi się, że CarSharing może spowodować, że z jednego samochodu będzie korzystać 15 osób, jednak w Polskich realiach przyjmijmy, że optymistyczną prognozą będzie około 10 użytkowników na początek. Widząc, że CarSharing opiera się na samochodach nowych, można mnożyć korzyści, które powstaną wskutek utylizacji tysięcy, setek tysięcy, a może w przyszłości milionów starych samochodów wysokoemisyjnych. Wystarczy tylko, że Polacy uwierzą w to, że aby mieć, nie trzeba kupować.

Na ten moment samochody elektryczne są kosztowne, nie wszyscy producenci posiadają je w swojej ofercie, problem z ładowaniem i cena zniechęcają klientów. Jeśli jednak pojazdy elektryczne będzie można wypożyczać na minuty, zyskają na popularności i staną się środkiem lokomocji dla mas.

Jeśli więc chcemy przyczynić się do poprawy jakości powietrza, warto zastanawiać się nad tym już teraz. To najlepszy czas na planowanie przyszłości, zwłaszcza jeśli posiadamy stary samochód. Być może zamiast kupować kolejny stary samochód, lepiej przesiąść się na CarSharing. Jak wskazują statystyki, nasz samochód służy głównie do dojazdów do pracy i z pracy do domu, czy warto więc kupować 15-letni pojazd, który wpłynie na nasze środowisko jak kilka nowoczesnych samochodów hybrydowych w CarSharingu razem. Smogu nie widać, polskie normy alarmowe są zawyżone, poważne zmiany muszą najpierw dokonać się w umysłach społeczeństwa. Najbliższe kilka lat będzie decydujących. Przełom dokonuje się na naszych oczach, pojawiają się możliwości, które za kilka lat spowodują, że będzie nam się oddychało lepiej, warto zacząć po nie sięgać.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze