Zaloguj
Reklama

Bóle kręgosłupa wywołane otyłością

Walka z otyłością
Fot. ojoimages
Walka z otyłością
(0)

Kto chce uniknąć bólu dolnej części grzbietu, powinien utrzymywać prawidłową wagę ciała.

Reklama

Otyłość jest jednym z tych czynników ryzyka wielu chorób, które mogą łatwo zostać "zmodyfikowane" - innymi słowy utrata zbędnych kilogramów zwiększa nasze szanse na dożycie starszego wieku we względnie dobrym zdrowiu. Dino Samartzis i Kenneth M.C. Cheung z Uniwersytetu w Hong Kongu (Chiny) poddali niedawno badaniom kilka tysięcy osób w wieku ponad 20 lat.

Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „Arthritis & Rheumatism” z 30 stycznia, podwyższony wskaźnik masy ciała (BMI) okazał się być jednym z głównych czynników ryzyka zwyrodnienia krążka międzykręgowego. W szczególności dotyczyło to schyłkowego stadium tej choroby, w której dochodzi do zmniejszenia grubości omawianej struktury anatomicznej, a w efekcie – do odkształcenia kręgosłupa.

Zdaniem Samartzisa zwyrodnienie krążka międzykręgowego może być skutkiem nie tylko zwiększonych obciążeń mechanicznych, ale również przewlekłego stanu zapalnego o niewielkim nasileniu wywołanego przez nadmierną liczbę komórek magazynujących tłuszcz. Przetestowanie tej i innych hipotez może przyczynić się do skuteczniejszego leczenia bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej i innych konsekwencji uszkodzenia kręgosłupa wywołanych otyłością i nadwagą.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze