Zaloguj
Reklama

Bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne – jak z nich korzystać?

Autorzy: Katarzyna Kurek
Sen
Fot. shutterstock.com
Sen
(0)

Z zaproszeń na bezpłatne badania cytologiczne oraz mammograficzne w ramach programów profilaktycznych, korzysta w Polsce zbyt mało kobiet. Powody są różne: strach przed rakiem, brak czasu, wstyd.

Reklama

Warto pomyśleć o własnym zdrowiu i podjąć działania mające na celu skuteczne zapobieganie obu nowotworom. Profilaktyka jest bezbolesna, prosta w wykonaniu i nie zajmuje wiele czasu. Badanie cytologiczne jest profilaktyką, która pozwala na wczesne wykrycie i leczenie zmian w obrębie szyjki macicy.

Dzięki cytologii łatwo wykryć zmiany nowotworowe, które rozwijają się w organizmie i nie dają objawów. Z programu mogą korzystać kobiety w wieku 25-59 lat, które nie wykonywały badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3lat. Profilaktyczne badanie można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznych, który posiada umowę z NFZ. Nie jest wymagane skierowanie. Badanie mammograficzne jest profilaktyką, która pozwala na wczesne wykrycie i leczenie zmian w piersiach. Najważniejsze jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju.

Badanie umożliwia rozpoznanie zmian patologicznych w utkaniu piersi. Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat (rocznikowo), które nie korzystały z badania mammograficznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz do tych, które otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.

Badanie mammograficzne jest bezpłatne, nie wymaga skierowania. Kobieta może się zgłosić na nie sama lub po otrzymaniu zaproszenia. Mammografia obejmuje wykonanie dwóch zdjęć każdej piersi oraz opis badania. Wydanie wyniku powinno nastąpić w ciągu 15 dni roboczych od daty wykonania badania. Ze świadczenia można skorzystać także w mammobusach.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze