Zaloguj
Reklama

Zatrucie metalami ciężkimi - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Kobieta chemik
Fot. ojoimages
Kobieta chemik
(0)
Reklama

Pierwiastki (metale ciężkie, składniki mineralne), których jest bardzo dużo pełnią bardzo ważna rolę w organizmie człowieka. Obecne są tak naprawdę wszędzie. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że do prawidłowego rozwoju oraz codziennego funkcjonowania ich obecność jest konieczna. Zarówno ich niedobory jak i nadmiar w organizmie są dla nas niekorzystne. Wiele metali ciężkich jest niezbędnym składnikiem żywego organizmu inne są dla niego toksyczne. Co wiemy o metalach ciężkich? Jaka jest ich rola w organizmie?

Objawy i przebieg zatrucia metalami ciężkimi

Metale ciężkie i ich rola w organizmie


Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że metale ciężkie wchodzą w skład naszego organizmu i bez nich nie bylibyśmy w staniu funkcjonować. Jedne z nich wpływają na nasz organizm pozytywnie a co ważne dzięki nim  oddychamy, widzimy, chodzimy czy bije nam serce inne są dla organizmu bardzo szkodliwe.

Poniżej krótka charakterystyka ważnych dla naszego organizmu metali ciężkich:

  • żelazo, pełni ważną funkcję w syntezie mioglobiny mięśni oraz hemoglobiny krwi. Znajduje się w wszystkich narządach i tkankach. Jego niedobory prowadzą do zaburzeń chorobowych. Jest niezbędnym składnikiem naszego organizmu.
  • miedź, bierze udział w syntezie hemoglobiny, wykazuje działanie katalityczne przy różnych procesach oksydoredukcyjnych enzymów. Zatrucia miedzią są rzadkością.
  • cynk, wchodzi w skał wielu enzymów oraz hormonów. W lecznictwie wykorzystywany jest tlenek cynku (lek bakteriobójczy)
  • mangan, odgrywa kluczową rolę w procesach przenoszenia tlenu w tkankach. Stosowany jest do przemywania ran jako nadmanganian potasu.
  • ołów jest metalem bardzo trującym (wszystkie związki ołowiu są trujące dla naszego organizmu).

 

Wybrane metale ciężkie odgrywają ważną rolę w naszym organizmie. Bez nich nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować. Rola niektórych metali jest jednak bardzo toksyczna dla naszego organizmu. Jeśli niepokoją nas jakieś objawy, których przyczyn nie jesteśmy pewni należy zgłosić się do specjalisty w celu wykonania szczegółowych badań.

Pamiętajmy także o tym by zgodnie z zaleceniami lekarza oznaczać poziom metali ciężkich w organizmie.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze