Zatrucie metalami ciężkimi - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Pierwiastki (metale ciężkie, składniki mineralne), których jest bardzo dużo pełnią bardzo ważna rolę w organizmie człowieka. Obecne są tak naprawdę wszędzie. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że do prawidłowego rozwoju oraz codziennego funkcjonowania ich obecność jest konieczna. Zarówno ich niedobory jak i nadmiar w organizmie są dla nas niekorzystne. Wiele metali ciężkich jest niezbędnym składnikiem żywego organizmu inne są dla niego toksyczne. Co wiemy o metalach ciężkich? Jaka jest ich rola w organizmie?
Objawy i przebieg zatrucia metalami ciężkimi
Metale ciężkie i ich rola w organizmie
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że metale ciężkie wchodzą w skład naszego organizmu i bez nich nie bylibyśmy w staniu funkcjonować. Jedne z nich wpływają na nasz organizm pozytywnie a co ważne dzięki nim oddychamy, widzimy, chodzimy czy bije nam serce inne są dla organizmu bardzo szkodliwe.
Poniżej krótka charakterystyka ważnych dla naszego organizmu metali ciężkich:
- żelazo, pełni ważną funkcję w syntezie mioglobiny mięśni oraz hemoglobiny krwi. Znajduje się w wszystkich narządach i tkankach. Jego niedobory prowadzą do zaburzeń chorobowych. Jest niezbędnym składnikiem naszego organizmu.
- miedź, bierze udział w syntezie hemoglobiny, wykazuje działanie katalityczne przy różnych procesach oksydoredukcyjnych enzymów. Zatrucia miedzią są rzadkością.
- cynk, wchodzi w skał wielu enzymów oraz hormonów. W lecznictwie wykorzystywany jest tlenek cynku (lek bakteriobójczy)
- mangan, odgrywa kluczową rolę w procesach przenoszenia tlenu w tkankach. Stosowany jest do przemywania ran jako nadmanganian potasu.
- ołów jest metalem bardzo trującym (wszystkie związki ołowiu są trujące dla naszego organizmu).
Wybrane metale ciężkie odgrywają ważną rolę w naszym organizmie. Bez nich nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować. Rola niektórych metali jest jednak bardzo toksyczna dla naszego organizmu. Jeśli niepokoją nas jakieś objawy, których przyczyn nie jesteśmy pewni należy zgłosić się do specjalisty w celu wykonania szczegółowych badań.
Pamiętajmy także o tym by zgodnie z zaleceniami lekarza oznaczać poziom metali ciężkich w organizmie.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0013935100940878
- https://books.google.pl/books?hl=pl&lr=&id=tkThBwAAQBAJ&oi=fnd&pg=PA1&dq=heavy+metals+in+the+body&ots=vN4GAlWR0R&sig=zVH24LOYQDi-PYtlgHLEkO56L34&redir_esc=y#v=onepage&q=heavy%20metals%20in%20the%20body&f=false
- http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0269749107003351
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.