Zaloguj
Reklama

Tabletka antykoncepcyjna - obniżona skuteczność

Autorzy: Redakcja serwisu
Zażywanie tabletek
Fot. Panthermedia
Zażywanie tabletek
(5)
Reklama

Zaburzenia funkcjonowania organizmu powodujące niedostateczne wchłanianie hormonów zawartych w tabletce antykoncepcyjnej.

Tabletka antykoncepcyjna - Objawy i przebieg

Bardzo często zdarzają się sytuacje, w których mogło dojść do zaburzenia wchłonięcia przez organizm odpowiedniej dawki hormonów znajdujących się w tabletce antykoncepcyjnej. Najczęściej są to zaburzenia żołądkowo-jelitowe, które zdarzają się bardzo często w różnych chorobach przewodu pokarmowego. Znacznie upośledzenie prawidłowego wchłaniania leku zdarza się także w przypadku chorób, którym towarzyszą wymioty lub biegunki.

Organizm nie wchłania wówczas odpowiedniej dawki hormonów, co może stać się przyczyną niedostatecznego zabezpieczenia przed niepożądaną ciąża. Ryzyko nieodpowiedniego wchłonięcia się leku niesie również występowanie niestrawności przebiegającej z wymiotami lub biegunką, zażywanie środków przeczyszczających czy też działanie innych leków. Jeżeli dojdzie do wymiotów w krótkim czasie po zażyciu tabletki istnieje ryzyko, iż tabletka nie zdążyła się wchłonąć. Należy ją wówczas traktować jako „straconą” i do końca opakowania zabezpieczać się dodatkowo innymi sposobami.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli biegunki i wymioty zdarzają się często w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych należy zgłosić się do lekarza. Objawy te mogą być bowiem reakcją na przyjmowane hormony. Może okazać się konieczna zmiana preparatu hormonalnego lub też całkowita zmiana rodzaju antykoncepcji. W przypadku, gdy kobieta choruje na przewlekłe choroby przebiegające z zaburzeniem wchłaniania należy przed podjęciem decyzji o doustnej antykoncepcji hormonalnej koniecznie poinformować o tym swojego lekarza.

Tabletka antykoncepcyjna - Leczenie

W przypadku, gdy nasuwa się podejrzenie, że wchłanianie tabletki antykoncepcyjnej mogło zostać w jakikolwiek sposób zaburzone należy dodatkowo zabezpieczyć się innymi dostępnymi środkami jak np. prezerwatywa lub też globulki dopochwowe. W żadnym wypadku nie należy przyjmować podwójnej dawki leku lub przerywać jego przyjmowania.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze