Zaloguj
Reklama

Seks w czasie ciąży - o czym warto pamiętać?

Para w łóżku
Fot. Pantherstock
Para w łóżku
(5)
Reklama

Prawidłowa ciąża nie jest żadnym przeciwwskazaniem do kontaktów seksualnych. U większości kobiet ciężarnych obserwujemy pewną falistość potrzeb seksualnych. W pierwszych kilku miesiącach najczęściej spada zainteresowanie tą sferą życia intymnego, około połowy ciąży powraca zainteresowanie seksem, by pod koniec ciąży spaść ponownie.

 

Seks w czasie ciąży - Objawy i przebieg

Czasami stosunki są zabronione. Dotyczy to przypadków, gdy ciąża jest powikłana zagrażającym poronieniem lub porodem przedwczesnym. W takich przypadkach zarówno mechaniczne drażnienie jak i pewne związki zawarte w męskim nasieniu (prostaglandyny) mogą stymulować i pobudzać skurcze macicy oraz powodować „rozpulchnianie” i skracanie szyjki macicy, co może przyczynić się do dokonania poronienia czy porodu przedwczesnego. Nie dotyczy to okresu przedporodowego, gdzie wpływ tych związków chemicznych może skrócić zbliżający się poród i spowodować, iż będzie mniej bolesny.
 
Ponadto ze współżycia w okresie ciąży należy zrezygnować w czasie zakażenia dróg rodnych i nieprawidłowego umiejscowienia łożyska. Szczególnie miejsce zajmuje tutaj łożysko przodujące. Kontakty seksualne w ciąży powikłanej łożyskiem przodującym mogą być przyczyną poważnego krwotoku z dróg rodnych.Prawidłowym jest, że po współżyciu w zaawansowanej ciąży ciężarna obserwuje zwiększenie i nasilenie ruchów dziecka a także przyśpieszenie częstości jego pracy serca. Spowodowane to jest skurczami macicy w trakcie stosunku. Nie należy obawiać się, iż dziecko zostanie mechanicznie uszkodzone podczas współżycia.
 
Niekiedy po współżyciu mogą wystąpić przejściowe plamienia. Wynikają one ze znacznego przekrwienia szyjki macicy i pochwy oraz mechanicznego drażnienia tych narządów. Należy o tym poinformować lekarza przy najbliższej wizycie, a gdy plamienie utrzymuje się dłuższy okres czasu – skorzystać z kontroli lekarskiej jak najszybciej to możliwe, aby wykluczyć inne podłoże plamienia.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Należy zawsze zasięgnąć porady lekarza aby z jednej strony nie skazywać się na wielomiesięczną abstynencję seksualną a z drugiej strony nie spowodować niepotrzebnych powikłań. Sytuację lekarz w każdym przypadku rozpatrzy indywidualnie.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze