Zaloguj
Reklama

Truvada jako chemiczny ekwiwalent prezerwatywy?

Badanie krwi
Fot. Panthermedia
Badanie krwi
(0)

Cały czas trwają poszukiwania skutecznego leku zapobiegającego HIV. Nasza wiedza na ten temat jest coraz większa lecz nadal niewystarczająca. Z racji tego że jest to jeden z najgroźniejszych wirusów na świecie odkrycie amerykańskich naukowców stanowi ogromny przełom. Czym jest Truvada? Jaki jest jej sposób działania?

Reklama

Ludzki wirus niedoboru odporności, HIV atakuje w większości przypadków limfocyty-T pomocnicze. Wiriony mają budowę kulistą i otoczone są osłonką lipidową (w jej skład wchodzą liczne białka). Pod osłonką znajduje się kapsyd zawierający materiał genetyczny wirusa oraz enzymy. W chwili obecnej wyodrębniamy dwa rodzaje wirusa HIV: HIV-1 oraz HIV-2. Przed zakażeniem wirusem chroni odbywanie stosunków z niezakażonymi osobami, stosowanie zabezpieczeń oraz uniknie kontaktu z krwią, używanie sterylnych igieł oraz strzykawek oraz powstrzymywanie się od zażywania narkotyków dożylnie.

W chwili obecnej cały czas poszukiwane są skuteczne terapie HIV oraz środki zapobiegające jego rozszerzaniu i chroniące przed zakażeniem. Stosując określone dawki cytomegalowirusów naukowcy usunęli do poziomu niewykrywalnego małpią odmianę wirusa HIV. Co ważne, amerykańscy naukowcy zastosowali terapię, dzięki której zakażone dzieci w łonie matki urodziły się zdrowe.

W 2012 roku Agencja Żywności i Leków ogłosiła, że Truvada może być wykorzystywany do celów zapobiegania zakażeniom wirusem HIV.  Jest to lek o działaniu antywirusowym, który początkowo stosowany był do łagodzenia dolegliwości nosiciela wirusa HIV. Trzyletnie badania kliniczne potwierdziły skuteczność tej tabletki w zapobieganiu zakażeniom wirusem HIV. Instytut Gilead Sciences opublikował wyniki badań, jednoznacznie wskazujące na to, że Truvada redukuje liczbę kopii wirusa HIV we krwi, a co ważne jest w stanie utrzymać ją na niskim i stałym poziomie. Przełomem w badaniach jest także to, że tabletka ta hamuje aż do ok. 73% rozwój zakażenia HIV a także zapobiega rozwojowi AIDS. Wstępnie ogłoszono, że tabletka ta powinna być początkowo zażywana raz dziennie z innymi lekami przeciwko AIDS w celu zapobiegania replikacji wirusa HIV w organizmie.

Najnowsze doniesienia z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill mówią o tym by kobiety zażywały ją codziennie a panowie dwa razy w tygodniu. To pozwoli na wyeliminowanie ryzyka zakażenia HIV. Amerykańska Agencja Żywności i Leków uważa, że Truvadę należy traktować tylko i wyłącznie jako środek prewencyjny. Większość lekarzy apeluje by tabletka ta zażywana była tylko przez homoseksualnych mężczyzn, prostytutki oraz osoby posiadające wielu partnerów seksualnych.

Mimo przeprowadzonych badań ta mała niebieska tabletka cały czas budzi kontrowersje. Trwają spory przez kogo i w jakich dawkach powinna być zażywana. Kluczową kwestią są także skutki uboczne z jej regularnego stosowania (silne obciążenie nerek, wątroby, problemy z utrzymaniem stałej wagi ciała, utrata gęstości kości itp.).  Światowa Organizacja AIDS Healthcare Foundation obawia się, że Truvada może być traktowana jako „chemiczny ekwiwalent prezerwatywy”, co niestety może grozić ogromną falą zakażeń HIV.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze