Zaloguj
Reklama

Obrzęk nóg - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Problemy z żylakami
Fot. ojoimages
Problemy z żylakami
(0)
Reklama

Obrzęk nóg to problem, który dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn w różnym wieku. Wielu pacjentów bagatelizuje to schorzenie, twierdząc, że objawy ustąpią samoistnie. Jeśli obrzęk obejmuje nie tylko nogi ale także inne części ciała, pojawi się podwyższona temperatura, zaczerwienienie, szczypanie oraz ból powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Przyczyn tego stanu rzeczy jest bardzo wiele, od problemów z układem sercowo-naczyniowym po stany zapalne, uszkodzenia stawów, zmiany zwyrodnieniowe, zażywanie leków czy różnego rodzaju choroby. Do obrzęku nóg w większości przypadków prowadzą żylaki oraz niewydolność mięśnia sercowego. Stanowi to niebezpieczeństwo dla zdrowia a nawet życia pacjenta. W większości przypadków konieczne jest włączenie leczenia (maści, żele na nogi, zabieg chirurgiczny oraz tabletki). Wszelkie leki powinny być zażywane po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.  
 

Objawy i przebieg obrzęku nóg

U większości pacjentów obrzęk nóg jest wynikiem występowania na nich żylaków. Obrzęk pojawia się najczęściej wieczorem, po całym dniu pracy bądź aktywności fizycznej. Towarzyszy mu  pieczący, szczypiący bądź rozrywający ból, mrowienie oraz ciężkość nóg. Przyczyną pojawienia się tych objawów jest zaleganie krwi w kończynach dolnych, ale także niewydolność zastawek żylnych. Na obrzęk nóg bardzo często uskarżają się pacjenci, którzy spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej. Badania naukowe pokazują, że na rozwój tego schorzenia mają także wpływ choroby układu krążenia oraz układu moczowego. Zażywanie niektórych leków, brak witamin i minerałów oraz niewłaściwe odżywianie się mogą także prowadzić do rozwoju obrzęku nóg.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze