Magnez i jego wpływ na funkcjonowanie organizmu

Magnez to pierwiastek, który odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Co ważne wpływa on nie tylko na jego rozwój, ale także dalsze funkcjonowanie. Przez wiele osób nazywany jest po prostu „pierwiastkiem życia”. Lista jego zasług jest nieoceniona - od regulacji równowagi wapniowej, wpływu na proces krzepnięcia krwi, po działanie antystresowe i antyzapalne. Prawidłowe stężenie magnezu w organizmie dorosłego człowieka waha się pomiędzy 280 a 350 mg. W jaki sposób magnez wpływa na nasze narządy? Czy jego niedobory są szkodliwe dla naszego organizmu?
Magnez - Objawy i przebieg
Wpływ magnezu na funkcjonowanie organizmu człowieka
Magnez jest regulatorem wielu procesów. Jego niedobory mogą prowadzić do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu m.in.: układu nerwowego, mięśniowego, sercowo-naczyniowego bądź wpływać na nasza psychikę (nadmierna pobudliwość).
Jaka jest rola magnezu w prawidłowym funkcjonowaniu poszczególnych narządów naszego ciała? Warto tutaj wspomnieć o:
- układzie nerwowym, którego magnez jest jego regulatorem. Wpływa na naszą koncentrację, zapamiętywanie, uczenie się czy nastrój. Odpowiada za dostarczanie energii do tkanek oraz komórek organizmu. Na jej niedobory bardzo wrażliwy jest właśnie układ nerwowy.
- układzie sercowo - naczyniowym, gdzie magnez pomaga w rozkurczu mięśni dlatego jego niedobór może doprowadzić do zawału serca. Zbyt niski poziom magnezu może prowadzić do niemiarowej pracy naszego serca oraz niestabilności elektrycznej.
- układzie mięśniowym, a dokładnie skurczach łydek, które są bardzo charakterystyczne dla niedoborów magnezu.
Jak widać magnez odgrywa kluczową rolę w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Jego niedobory mogą prowadzić do ciężkich chorób. W związku z powyższym warto zażywać pod okiem specjalisty preparaty zawierające magnez. Dostępne są one w aptekach bez recepty. Koniecznie należy także oznaczyć poziom magnezu we krwi w celach kontrolnych.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.