Zaloguj
Reklama

Kosmetyki w ciąży

Balsam do ciała
Fot. ojoimages
Balsam do ciała
(4)
Reklama

Bezpieczne stosowanie kosmetyków podczas ciąży.

Kosmetyki w ciąży - Objawy i przebieg

Skóra w czasie ciąży wymaga specjalnej pielęgnacji i częstszego niż dotychczas stosowania różnych kosmetyków. Przede wszystkim powinny być to preparaty o działaniu nawilżającym. Niestety wiele kosmetyków może zawierać szkodliwe składniki, które wchłaniane przez skórę mogą przenikać do płodu np. niektóre kremy regenerujące lub przeciwzmarszczkowe. W związku z tym, ciężarne powinny używać kosmetyków specjalnie przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Ze względu na nadmierne rozciąganie skóry wywołane szybkim przyrostem masy ciała oraz wydzielaniem kortyzolu w III trymestrze ciąży, zwiększa się ryzyko powstania rozstępów skórnych.
 
 
Kobietom ciężarnym zaleca się więc stosowanie specjalnych kosmetyków, odżywiających skórę oraz zwiększających jej wytrzymałość na ciężar zapobiegając rozstępom. Szczególnej pielęgnacji wymagają również piersi, które w czasie ciąży powiększają się, jak również stają się cięższe. Zachodzące zmiany hormonalne mogą zwiększać potliwość, co wymaga stosowania dezodorantów i odświeżaczy. Używane dezodoranty powinny być bezzapachowe i najlepiej, by były w sztyfcie.
 
Podczas przebywania na świeżym powietrzu w dni słoneczne należy chronić skórę kremami zawierającymi filtry przeciwsłoneczne, gdyż szczególnie w ciąży skóra wykazuje skłonności do przebarwień. Szczególnej pielęgnacji wymagają stopy, które pod koniec dnia warto wymoczyć w ciepłej wodzie i zastosować specjalne kremy zmiękczające naskórek. Należy unikać preparatów zawierających hormony, retinol, algi. Do oczyszczania skóry najlepiej używać preparatów ziołowych. Wszystkie preparaty stosowane do pielęgnacji skóry powinny zawierać składniki naturalne, co zmniejsza ryzyko reakcji uczuleniowych. Kosmetyków nie należy nakładać na podrażnioną lub skaleczoną skórę.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek zmian na skórze podczas stosowania danego kosmetyku należy skontaktować się z lekarzem. Konieczna jest weryfikacja czy zmiany skórne spowodowane są używaniem kosmetyku czy stanowią zmiany chorobowe powstałe niezależnie od stosowania preparatu.

Kosmetyki w ciąży - Leczenie

Istnieje wiele domowych sposobów radzenia sobie z wysuszoną lub nadmiernie napiętą skórą. Dobre rezultaty przynoszą kąpiele z dodatkiem oleju, maseczki ziołowe i owocowe, jak również inne sprawdzone naturalne specyfiki własnej roboty. Są one nie tylko zdrowsze, ale również mniej kosztowne.

 

zdjęcia: ojoimages

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze