Zaloguj
Reklama

Jetlag – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Autorzy: Awa Fijołek
Pamiątki z podróży
Fot. medforum
Pamiątki z podróży
(0)
Reklama

Z roku na rok podróżujemy coraz częściej, a spadające ceny biletów lotniczych umożliwiają odwiedzanie najdalszych zakątków świata w dostępnych cenach. Jednak gwałtowna zmiana stref czasowych nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Jak sobie radzić z jetlagiem – czyli zmęczeniem wywołanym różnicą czasu?

Objawy i przebieg jetlagu

Zaburzony rytm snu, zmęczenie w ciągu dnia, utrudniona koncentracja czy nawet problemy żołądkowe bywają uprzykrzającym rezultatem nagłej zmiany stref czasowych wywołanych podróżą i zachwanienim rytmu okołodobowego. Okazuje się, że istnieją jednak sposoby aby nieco oszukać swój organizm i złagodzić fizyczne nieprzyjemności.

Jednym ze sposobów jest wcześniejsza symulacja zmian i próba funkcjonowania w godzinach miejsca w które się udajemy. Wsiadając do samolotu, można także przestawić zegarek na godzinę miejsca, w którym zamierzamy wylądować. Ważne jest picie dużych ilości płynów w czasie podróży aby uniknąć dodatkowych perturbacji związanych z odwodnieniem, z pewnością pomogą także drobne ćwiczenia w czasie lotu – siedzenie przez wiele godzin nie pomaga przestawić się na inny rytm dnia w momencie, gdy już wylądujemy.

Prawdziwie pomocna może okazać się dostępna bez recepty melatonina, naturalny hormon regulujący cykl snu i czuwania. Warto także zadbać o odpowiednią, lekką dietę przed i podczas lotu, aby uniknąć dodatkowych problemów trawiennych, które i bez ekstremalnej zmiany czasu potrafią zaburzyć sen. Warto także zaopatrzyć się w zatyczki do uszu oraz maskę na oczy, które ułatwią zasypianie w każdych warunkach. W skrajnych przypadkach mogą pomóc przepisane przez specjalistę leki nasenne.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze