Zaloguj
Reklama

Hemoroidy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Suszone zioła
Fot. medforum
Suszone zioła
(0)
Reklama

Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze są bardzo często spotykaną dolegliwością. Dotykają one zarówno kobiet jak i mężczyzn i mogą pojawić się w różnym wieku. Wielu pacjentów wstydzi się w początkowym etapie choroby powiedzieć o swoich dolegliwościach. Z czasem jednak objawy przybierają na sile, utrudniają siadanie, wypróżnianie się a nawet mycie.

 

 

 

Objawy i przebieg hemoroidów

Każdy z nas na początku choroby stara się pomóc sobie za pomocą domowych, sprawdzonych sposobów. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie skomplikowanych metod jak np. leczenie laserem.

W większości przypadków w początkowej fazie choroby możliwe jest zaleczenie bądź złagodzenie nieprzyjemnych objawów takich jak: swędzenie, szczypanie, ból, pieczenie czy uczucie ciągnięcia. Pacjenci skarżą się na problemy z oddawaniem stolca i mają problemy z siedzeniem. Pamiętajmy o tym, że jeśli objawy nie ustępują a nasilają się, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Sposoby na hemoroidy są zależne od stopnia zaawansowania i czasu trwania choroby. Najczęściej stosowane:

  1. Kąpiel w wannie wypełnionej ciepłą wodą bądź nasiadówka w misce. Wspomagają one bowiem krążenie co pozwala w większości przypadków na odpłynięcie nagromadzonej w żyłach krwi. W ten sposób dochodzi do obkurczenia naczyń. Ból ustępuje bądź ulega złagodzeniu.
  2. Stosowanie różnego rodzaju ziół np. do kąpieli. Bardzo popularna jest kora dębu oraz oczar wirginijski. Wykazują one właściwości wysuszające, ale także obkurczające rozszerzone naczynia
  3. Przecieranie okolicy odbytu ciepłą torebką czarnej herbaty
  4. Robienie kompresów z wacika nasączonego wyciągiem z herbaty
  5. Przykładanie woreczka z lodem
  6. Okłady z soku z cebuli (działają obkurczająco oraz przeciwbakteryjnie)
  7. Okłady z gotowanej, ciepłej cebuli

Wielu pacjentów wybiera także czopki i różnego rodzaju maści na hemoroidy, które dostępne są w aptekach. Zawierają one wyciąg z substancji, które działają bakteriobójczo, ale także hamują krwawienie.

 

Kiedy udać się do lekarza i leczyć hemoroidy

W przypadku gdy domowe sposoby nie przynoszą poprawy w walce z hemoroidami należy zgłosić się do lekarza. Być może konieczny będzie zabieg laserowego ich usunięcia a nawet zabieg chirurgiczny.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze