Zaloguj
Reklama

Biegunka podróżnych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Patrycja Nowak
Opalanie
Fot. Ojoimages
Opalanie
(0)
Reklama

Biegunka podróżnych to określenie zespołu objawów spowodowanych zakażeniem przewodu pokarmowego, które rozwija się jako skutek spożywania skażonej żywności i wody u osób podróżujących do krajów o niskim standardzie higienicznym. Największe ryzyko dotyczy krajów Ameryki Łacińskiej, Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Najczęściej czynnikiem etiologicznym są bakterie z grupy Escherichia Coli -enterotoksyczne.

Objawy i przebieg biegunki podróżnych

Leczenie

Najważniejsze jest odpowiednie nawadnianie oraz dieta lekkostrawna na bazie gotowanej skrobii (ryż, makaron, ziemniaki) w połączeniu z takimi produktami jak banany, jogurty, krakersy. Uzupełnieniem są preparaty probiotyków. W przypadku gdy leczenie objawowe nie jest skuteczne lub gdy mamy do czynienia z ciężką postacią choroby konieczne jest zastosowanie antybiotyków (najczęściej azytromycyna).

Zapobieganie

Najważniejsza jest odpowiednia higiena rąk (mycie przed każdym posiłkiem) i posiłków czyli spożywanie tylko gorących potraw, unikanie spożywania surowych sałatek, spożywanie obranych owoców i warzyw unikanie spożywania wody i pokarmów nieznanego źródła, picie tylko wody butelkowanej, a unikanie napojów z lodem. U niektórych osób można rozważyć podanie antybiotyków przed wyjazdem, warto również zaopatrzyć się w preparaty probiotyczne.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Choroby wewnętrzne pod redakcją Piotra Gajewskiego na podstawie Interny Szczeklika

Kategorie ICD:


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze