Zaloguj
Reklama

Badanie plwocin u pacjenta

Opryszczka
Fot. ojoimages
Opryszczka
(0)
Badanie śliny
Reklama

W celu wykonania badania plwocin od pacjenta na czczo, najczęściej z rana pobierana jest wydzielina z drzewa oskrzelowego. Nie jest to ślina! Pacjent musi plwocinę, odkrztusić a następnie odpluć do sterylnego pojemniczka. Materiał do badań zbierany jest najczęściej z trzech kolejnych dni, w taki sam sposób w tych samych warunkach. Na zlecenie lekarza może być także zbierany z całej doby.

Badanie śliny - Objawy i przebieg

Do wykonania badania potrzebne jest do 10ml plwociny. Przed odpluwaniem plwociny kluczową kwestią jest właściwe zadbanie o higienę jamy ustnej, ma to wpływ na wynik, który uzyskamy.
 
Jak pobierana jest od pacjenta plwocina do badania?
W zależności od zaleceń lekarza przed odksztuszaniem plwociny, należy dokładnie umyć zęby, w przypadku noszenia protez zębowych trzeba je usunąć i na koniec wypłukać jamę ustną przegotowaną, letnią wodą.  Materiał do badań pobierany jest rano gdyż wtedy jest go najwięcej (zalega on) w drzewie oskrzelowym.

Pobranie plwociny może się odbyć podczas badania bronchoskopem bądź przy odsysaniu cewnikiem. Jeśli występuje trudność w jego pobraniu bardzo często stosowane są inhalacje ogrzanym roztworem soli kuchennej w aerozolu (nebulizator do inhalacji). Pacjent powinien odpluć plwocinę bezpośrednio do sterylnego pojemnika, podpisanego jego imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzenia. Materiał musi jak najszybciej trafić do laboratorium w celu jego zbadania.

Plwocię można badać pod kątem:

  • bakterii (jest to badanie mikrobiologiczne) bądź
  • badanie cytologiczne (rodzaju znajdujących się w nim komórek).

Jeśli nie możemy odkrztusić plwociny, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, gdyż do badania nie wolno oddawać śliny.

 

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011.

Czech A., Tatoń J. Diagnostyka internistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze