Zaloguj
Reklama

Angiodysplazja jelitowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Jelita
Fot. medforum
Jelita
(0)
Reklama

Angiodysplazja jelitowa zaliczana jest do naczyniowych wad rozwojowych obejmujących jelita. Wielu pacjentów zgłasza się do specjalisty- gastrologa z dziwnymi, nieprzewidywalnymi krwawieniami obejmującymi układ pokarmowy.

 

Objawy i przebieg angiodysplazji jelitowej

Niektórym towarzyszy także silna anemia. Choroba ta obejmuje najczęściej okrężnicę wstępującą wraz z kątnicą. Nie ma jednak pewności, że nie zajmie innego odcinka jelita cienkiego bądź grubego.

Pacjent zgłasza się do gastrologa z bólem brzucha lub podbrzusza, smolistymi stolcami oraz problemami z wypróżnianiem. Jeśli w kale pojawia się krew może to świadczyć o anemii. Niestety testy na krew utajoną w kale nie zawsze wychodzą pozytywne.  Na podstawie przeprowadzonego z chorym wywiadu wykonuje się badanie endoskopowe oraz podstawowe badania biochemiczne.  Leczenie polega głównie na stosowaniu środków farmakologicznych bardzo rzadko pacjent poddawany jest zabiegowi operacyjnemu.

Jeśli podczas zażywania leków pojawiają się jakiekolwiek objawy niepożądane należy je jak najszybciej zgłosić lekarzowi.

Angiodysplazję jelitową diagnozuje się ostatecznie na podstawie badań: kolonoskopii (pacjent po wcześniejszym przygotowaniu może być w trakcie badania uśpiony) lub panendoskopii. W chwili obecnej dość powszechną metodą jest także endoskopia kapsułkowa (osoba chora połyka kapsułkę zawierającą kamerkę wraz z nadajnikiem radiowym, która szybko i bezboleśnie dociera do jelita cienkiego. To daje możliwość uzyskania zdjęć z miejsc w ciele pacjenta, które nas interesują. Angiodysplazja jelitowa u większości pacjentów postępuje wraz z wiekiem i nadwyrężeniem ściany jelita.

fot. pantherstock

 

Badania i obserwacje medyczne pokazują, że w chorobie tej dochodzi do zmniejszenie średnicy jelita przy jednoczesnym rozrastaniu się tkanki łącznej. Lecenie angiodysplazji jelitowej związane jest z laserowym wypalaniem zmian, stosowaniem odpowiednich środków farmakologicznych w także z leczeniem niedokrwistości (czasami wymagane jest przetaczanie krwi).

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze