Artykuły z kategorii: Seks
Co to jest diafragma? Czy jest skuteczna?
Diafragma zaliczana jest do mechanicznych środków antykoncepcyjnych, które mogą być stosowane przez kobiety. Ze względu na kształt i umieszczenie w organizmie kobiety ma za zadanie chronić szyjkę macicy przed dostaniem się plemników. Jakie są wady i zalety diafragmy?
Pęcherz nadreaktywny a relacje intymne
W przypadku wystąpienia dolegliwości związanych z pęcherzem nadreaktywnym, a co za tym idzie problemem ze znacznie nasilonym częstomoczem i/lub nietrzymaniem moczu z parcia, zarówno kobiety jak i mężczyźni często ograniczają lub całkowicie rezygnują ze zbliżeń z partnerem. Czy rzeczywiście choroba może niekorzystnie wpływać na relację w związku? Dlaczego tak się dzieje? Co możemy zrobić, aby nie czuć się skrępowanym w sytuacji intymnej? Na pytania odpowiada ekspert „Zdrowa ONA”, urolog, dr n. med. Piotr Kryst.
Ból przy stosunku seksualnym
Według Raportu Seksualności Polaków z roku 2002 aż 13% kobiet i 2% ankietowanych mężczyzn cierpi na ból podczas stosunku seksualnego, czyli dyspareunię. Dodatkowe 2% kobiet choruje na pochwicę czyli mimowolne zaciskanie mięśni pochwy, które uniemożliwia penetrację. Świadczy to o dużej skali problemu, tymczasem niewiele potencjalnych pacjentów szuka profesjonalnej pomocy z tego powodu, a również wśród profesjonalistów panuje poczucie niskich kompetencji w rozwiązywaniu problemów seksualnych pacjentów. Niniejszy tekst poświęcono objawom i metodom leczenia dyspareunii.
Zakochanie, pożądanie i… antykoncepcja – kobiecy i męski punkt widzenia
Aż 33% osób twierdzi, że zakochanie jest dla nich etapem, od którego zaczyna się miłość – wynika z badania przeprowadzonego w ramach portalu „Zdrowa ONA” na zlecenie Gedeon Richter. Chociaż niemal każdy z nas doświadczył tego uczucia, inaczej przechodzimy jego „objawy”. Różnice wynikają zwykle z poziomu tzw. hormonów miłości, oczekiwań wobec związku i… płci. Czym jest więc zakochanie dla kobiet i mężczyzn? Czy pożądanie zawsze idzie z nim w parze? A jaki wpływ na jakość naszej relacji może mieć antykoncepcja? Na pytania odpowiada ekspert programu „Zdrowa ONA”, seksuolog, dr Andrzej Depko.
- Reklama
Seksualność w różnych kulturach świata
Seksualność człowieka ma wiele wymiarów, w tym także kulturowy. Ponieważ prawo do realizowania swojego potencjału seksualnego jest jednym z podstawowych praw człowieka istotne wydaje się przyjrzenie jak na pewne kwestie związane z seksualnością, takie jak masturbacja, zachowania homoseksualne, seks przedmałżeński czy nagość wpływają kultura czy religia. Artykuł stanowi podsumowanie dotychczas zgromadzonych danych na temat związku tych dwóch kwestii.
Plastry antykoncepcyjne – wszystko, co należy o nich wiedzieć
Antykoncepcyjny system transdermalny stanowi jedną z najbardziej nowoczesnych hormonalalnych metod zapobiegania ciąży. W treści artykułu znajdują się podstawowe informacje, dzięki którym każda pacjentka może zaznajomić się z zasadami działania plastrów antykoncepcyjnych.
Macierzyństwo a kariera – czy kobieta naprawdę musi wybierać?
Pomimo wielu przemian społecznych, które możemy obecnie obserwować, wiele kobiet wciąż staje przed podobnym dylematem. Faktem jest, że walka o równouprawnienie kobiet i mężczyzn, przyniosła wiele dobrego. Nie oznacza to jednak, że rozwiązała wszystkie nasze problemy.
Zaburzenia seksualne u kobiet z cukrzycą
Cukrzyca wiąże się z wielorakimi powikłaniami, w tym w sferze seksualnej. Problem może występować u około 27% kobiet i u 22% mężczyzn chorych na cukrzycę.
Dlaczego zdradzamy?
Podłoże zdrady, czy też „związku równoległego”(termin sformułowany przez P.Druckerman) jest wielopoziomowe. Zaskakujące, że jednym z takich leweli okazuje się być genetyka. Naukowcy odkryli, wszystkiemu winny, maleńki gen V1aR kodujący produkcję wazopresyny, która jest odpowiedzialna za relacje seksualne. Niedobór tego hormonu sprzyja skłonnościom do zdrady.
Jak pachnie seks?
Szewdzkie badania udowadniają, że "atrakcyjność" pachnie inaczej dla osób heteroseksualnych i homoseksualnych.
- Reklama
Seks. Czym jest dla ciebie, twoich bliskich, przyjaciół, znajomych?
Pytając kilka osób „czym dla ciebie jest seks?” – okazało się, że dla jednych to prymitywizm, dla innych zaufanie, które się buduje we dwoje (wiadomo – w trójkę to może być zdrada czy preferencja), okazywanie najwyższej czułości, dopełnienie małżeństwa. Jednakże dla innych może okazać się nałogiem. I właśnie o tym chciałam wam krótko opowiedzieć.
Sprawy intymne, czyli rozmowa z partnerem o seksie
Tworzenie i trwanie w związku nie polega tylko na wspólnym mieszkaniu, przytulaniu i wyprawach po zakupy do najbliższego hipermarketu. Podstawą każdej relacji jest rozmowa – i to nie tylko ta związana z dniem w pracy czy z przygotowywaną listą rzeczy do kupienia. Dotyczy ona także tematów, które często bywają trudne – np. seksu.
Nowoczesne i świadome planowanie rodziny - 50 lat pigułki antykoncepcyjnej
Historia najskuteczniejszej i jednocześnie najłatwiejszej w stosowaniu metody antykoncepcyjnej – antykoncepcji hormonalnej – sięga połowy XX wieku. Swój dynamiczny rozwój zawdzięcza Pincusowi, Rockowi i Garcii, którzy w latach '50 XX wieku przeprowadzili pierwsze badania kliniczne potwierdzające jej skuteczność.
Seks po przekwitaniu – czy musi być tematem tabu?
Jedynie 14% Polek kojarzy okres menopauzy z czasem kiedy kobieta odkrywa własną kobiecość i seksualność na nowo.[1] Wraz z Prof. dr n. med. Violettą Skrzypulec-Plintą, ginekologiem i seksuologiem, odpowiadamy na pytanie o to, czy menopauza naprawdę musi oznaczać koniec czerpania satysfakcji z życia seksualnego?