Zaloguj
Reklama

Co to jest diafragma? Czy jest skuteczna?

Gabinet ginekologiczny
Fot. panthermedia
Gabinet ginekologiczny
(0)

Diafragma zaliczana jest do mechanicznych środków antykoncepcyjnych, które mogą być stosowane przez kobiety. Ze względu na kształt i umieszczenie w organizmie kobiety ma za zadanie chronić szyjkę macicy przed dostaniem się plemników. Jakie są wady i zalety diafragmy?

Reklama

Spis treści:

  1. Jak zbudowana jest diafragma?
  2. Skuteczność diafragmy
  3. Jakie są wady stosowania tej metody antykoncepcji?
  4. Czy diafragma chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?
  5. Dla kogo diafragma?

Jak zbudowana jest diafragma?

Diafragma to rodzaj kapturka, który umieszczany jest głęboko w pochwie. Czasami diafragmę nazywa się „błoną dopochwową” bądź „kapturkiem dopochwowym”. Diafragma wykonana jest ze specjalnego, elastycznego materiału, który ma kształt krążka nasączonego środkiem plemnikobójczym. Krążek ma średnicę od 6 do 10 cm. Diafragma polecana jest kobietom, które nie mogą stosować innych metod antykoncepcji. Odpowiednie umieszczenie diafragmy głęboko w pochwie chroni przed niechcianą ciążą, nie dopuszczając do przedostania się plemników. Kapturki można stosować wielokrotnie, jednak należy pamiętać o odpowiedniej higienie i dbaniu o wyrób

Skuteczność diafragmy

Skuteczność diafragmy jest wysoka, jednak wszystko zależy od odpowiedniego jej umieszczenia w pochwie. Zaleca się założyć ją nie wcześniej niż 6 godzin przed stosunkiem i pozostawić w pochwie na co najmniej 6 godzin po stosunku. Według informacji producenta diafragma jest niewyczuwalna dla obydwojga partnerów. Ze względu na to, że na rynku dostępne są różne rozmiary diafragmy, należy skonsultować się z ginekologiem, który pomoże dobrać odpowiedni rozmiar produktu. Co istotne, zaleca się, aby wraz z diafragmą stosować środek plemnikobójczy. Wskaźnik Pearla, określający skuteczność środków antykoncepcyjnych, klasyfikuje diafragmę na poziomie 12-20 (w sytuacji, gdy nie jest używany środek plemnikobójczy) lub w okolicy 10 (z użyciem środka plemnikobójczego).

Sposoby antykoncepcj mechanicznej, fot. panthermedia

Jakie są wady stosowania tej metody antykoncepcji?

Główną wadą jest dostępność – na naszym krajowym rynku ciężko o diafragmę. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie jest to popularna metoda antykoncepcji. Wśród minusów należy wymienić początkowe trudności z prawidłowym zakładaniem, co może budzić dyskomfort. Diafragma może również powodować podrażnienia szyjki macicy a niekiedy zapalenia pęcherza moczowego.

Czy diafragma chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Należy zaznaczyć, że diafragma nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Oznacza to, że pomimo zastosowania tego rodzaju ochrony antykoncepcyjnej można zarazić się HIV, kiłą czy rzeżączką.

Dla kogo diafragma?

Ten rodzaj antykoncepcji mechanicznej polecany jest kobietom, które: 

  • nie chcą stosować antykoncepcji hormonalnej,
  • nie mogą ze względów zdrowotnych stosować antykoncepcji hormonalnej (np. zdiagnozowano u nich zwiększone ryzyko zakrzepicy),
  • nie mogą bądź nie chcą stosować spirali antykoncepcyjnej,
  • karmią piersią,
  • są uczulone na lateks, a nie chcą, aby partner korzystał z prezerwatyw.

Przed zdecydowaniem się na zastosowanie tej metody antykoncepcji skonsultuj się z lekarzem ginekologiem. Ważne, aby dobrać odpowiedni rozmiar diafragmy, a także stosować ją, kiedy nie toczy się żadna infekcja (np. grzybica pochwy).

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze