Zapalenie płuc - różne rodzaje

Zapalenie płuc jest poważną chorobą, która obejmuje pęcherzyki płucne oraz tkankę śródmiąższową i oskrzeliki wraz z drobnymi oskrzelami.
Do czynników wywołujących zapalenie płuc należą wirusy, bakterie, grzyby, pierwotniaki, a także reakcje immunologiczne.
- Wirusowe zapalenie płuc
U niemowląt i dzieci wywołane jest wirusem RS, a u osób starszych wirusem grypy. Należy pamiętać, że prawie wszystkie wirusy powodujące zapalenie górnych dróg oddechowych mogą wywołać zapalenie płuc. Najczęściej występuje w okresie jesienno-zimowym, kiedy układ odpornościowy jest osłabiony.
Do objawów zalicza się nieżyt nosa, gardła i spojówek. Wcześniejsze objawy to suchy uporczywy kaszel. Badania przedmiotowe stwierdzają dźwięczne rzężenia drobnobańkowe i trzeszczenia w okolicach międzyłopatkowych.
W rozpoznaniu największe znaczenie mają badania wirusologiczne i bakteriologiczne.
Niemowlęta i młodsze dzieci wymagają leczenia w szpitalu. Przy wirusowym zapaleniu stosuje się rybawirynę.
- Zapalenie płuc bakteryjne
W początkowych okresach choroby trudnym do ustalenia jest, że czynnikiem wywołującym zapalenie płuc są bakterie.
Infekcja bakteryjna występująca wtórnie do zmian zapalnych wirusowych dotyczy dzieci starszych. Do objawów zalicza się nagłą i wysoką gorączkę, bóle gardła i ból stawów. Przebieg choroby jest ciężki, a u połowy chorych dzieci występuje zapalenie opłucnej. W badaniu przedmiotowym stwierdza się rzężenia wilgotne oraz przytłumienie odgłosu opukowego.
Leczenie polega na podawaniu penicylin półsyntetycznych lub cefalosporyn.
fot. pantherstock
- Grzybicze zapalenie płuc
Wywołane jest przez Candida albicans. Występuje bardzo rzadko. Zakażenia płuc wywołane przez grzyby przebiegają pod postacią alergicznych reakcji, które objawiają się skurczem oskrzeli. Ograniczona postać - grzybiczak pojawia się w jamach płuc lub rozstrzeniach oskrzeli.
- Tłuszczowe zapalenie płuc
Choroba rozwija się w wyniku aspiracji leków lub pokarmów zawierających tłuszcze roślinne lub zwierzęce. W płucach dochodzi do zapalenia śródmiąższowego i tworzenia się guzkowatych ziarniaków tłuszczowych. W tym wypadku nie występuje leczenie przyczynowe.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Pediatria.
Podręcznik dla studentów Redakcja naukowa:
prof. Dr hab. N. med. Krystyna Kubicka,
prof. Dr hab. N. med. Wanda Kawalec
Kategorie ICD:
- Tagi:
- bakterie,
- zapalenie płuc,
- wirusy