Zaloguj
Reklama

Zapalenie opłucnej

Płuca
Fot. Panthermedia
Płuca
(0)

W chwili obecnej wyróżnia się cztery typy zapalenia opłucnej. Choroba ta może dotknąć pacjentów w każdym wieku od bardzo małych dzieci po osoby starsze. Przyczyn jej rozwoju jest bardzo wiele. Kluczową kwestią w przypadku zapalenia opłucnej jest podjęcie jak najszybszego leczenia. Jest to bowiem stan zagrażający zdrowi ale także życiu osoby chorej. Czym jest opłucna? Jakie są przyczyn zapalenia opłucnej oraz objawy? jak leczyć stan zapalny opłucnej?

Reklama

Czym jest opłucna i skąd się bierze jej stan zapalny?
Jama opłucna to bardzo wąska szczelina, która położona jest pomiędzy płucną a opłucną ścienną. Wypełniona jest ona niewielką ilością płynu opłucnowego, którego rolą jest zwilżanie ocierających się o siebie blaszek opłucnej podczas oddychania. Od podstawy jamę tą zamyka przepona od góry jest to klatka piersiowa.
Zapalenie opłucnej to niebezpieczna choroba, która zagraża zdrowiu oraz życiu pacjenta. Jest szczególnie niebezpieczna w przypadku małych dzieci oraz niemowląt. Wraz z jej zawansowaniem dochodzi do gromadzenia się płynu w jamie opłucnej. Konsekwencja tego są problemy z oddychaniem co następnie prowadzi do niewydolności układu oddechowego. Wyróżniamy zapalenie opłucnej: suche, wysiękowe, wysiękowe ropne oraz krwotoczne.


Przyczyn stanu zapalnego opłucnej jest bardzo wiele. Może on zajmować tylko i wyłącznie opłucną (stan zapalny ma charakter pierwotny) bądź opłucną wraz z miąższem płuc. W większości przypadków stan ten jest powikłaniem po toczących się w okolicach tkanek chorób (zapalenie płuc, nowotwory płuc).  
 
Objawy, diagnozowanie i leczenie zapalenia opłucnej
Objawy zapalenia opłucnej to ból w klatce piersiowej, który ma charakter kłując i bardzo ostry (zlokalizowany jest po prawej bądź lewej stronie), problemy z oddychaniem oraz suchy kaszel. Ból nasila się zazwyczaj podczas wdechu, kaszlu, kichania czy schylaniu się. Bardzo często ustępuje on gdy pacjent wstrzymuje oddech bądź połozy się na chorej stronie. Wielu chorych przy zapaleniu opłucnej ma podwyższoną temperaturę, gorączkę oraz duszności.

Choroba diagnozowana jest na podstawie przeprowadzenia dokładnego wywiadu z pacjentem oraz po wykonaniu RTG klatki piersiowej. Leczenie dopasowywane jest w zależności od tego co jest przyczyną zapalenia płucnej (leczona jest choroba, która zapoczątkowała stan zapalny). Odbywa się ono na oddziale szpitalnym. W przypadku małych dzieci zapalenie opłucnej stanowi zagrożenie dla życia dlatego przy zauważeniu u dziecka jakichkolwiek niepokojących objawów nie powinno się ich bagatelizować. Należy natychmiast udać się z pociechą do szpital bądź wezwać pogotowie ratunkowe. W przypadku nagromadzenia bardzo dużej ilości płynu stosowane jest nakłucie lub drenaż.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze