Zaloguj
Reklama

Uwaga! Udar!

Autorzy: Edyta Bańcyr
Opalanie
Fot. ojoimages
Opalanie
(0)

Słoneczna aura, wysokie temperatury sprzyjają pojawieniu się przegrzania a nawet wystąpieniu udaru cieplnego.

Reklama

Poniżej kilka porad, jak chronić się przed udarem słonecznym i cieplnym oraz jak radzić sobie, kiedy udar wystąpi.

Udar słoneczny
Udar słoneczny nazywany jest również porażeniem słonecznym. Powstaje przy dużym bezpośrednim nasłonecznieniu głowy lub karku. Może to prowadzić do przekrwienia opon mózgowych i mózgu, co jest niebezpieczne dla życia.
Objawy udaru słonecznego
Do najważniejszych symptomów, wskazujących na udar należy zaliczyć bóle i zawroty głowy, zaczerwienienie i poparzenie skóry, ogólny niepokój.
Jak postępować?
W przypadku pojawienia się tych symptomów, należy niezwłocznie udać się w zacienione miejsce. Najlepiej zastosować zimne okłady na czoło i kark. Poleca się również schłodzenie ciała zimną wodą oraz spożycie dużej ilości wody. Najważniejsze jest jednak natychmiastowe powiadomienie pogotowia.
Udar cieplny
Udar cieplny znany jest również jako porażenie cieplne. Jest to swoista reakcja organizmu, która występuje po długiej ekspozycji cieplnej. Temperatura ciała rośnie, a organizm nie potrafi samodzielnie jej obniżyć.
Objawy udaru cieplnego
Do najważniejszych objawów udaru cieplnego, zalicza się wysoką temperaturę, przekraczającą 39C. Skóra staje się sucha i czerwona, tętno rośnie. Możliwa jest utrata przytomności.
Jak postępować?
Najważniejsze to niezwłoczne wezwanie pogotowia. Osobę dotkniętą udarem cieplnym należy przenieść w chłodne miejsce, obniżyć ciepłotę ciała stosując zimne okłady. Co ważne- nie podawać niczego do picia.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze