Zaloguj
Reklama

Słuszna walka w sprawie dopalaczy

Narkotyki
Fot. ojoimages
Narkotyki
(0)

Dopalacze to nic innego jak różnego rodzaju produkty (w proszku, tabletkach), które zawierają szereg, często niezidentyfikowanych substancji o działaniu psychoaktywnym.

Reklama

Coraz częściej sięgają po nie młode osoby (niekiedy jeszcze dzieci), ponieważ są łatwo dostępne. Ich wpływ na organizm jest bardzo niebezpieczny w niektórych przypadkach kończy się kalectwem a nawet śmiercią. Spożycie dopalaczy ma na celu wywołanie w organizmie efektu narkotycznego.

Niebezpieczeństwo związane z zażywaniem dopalaczy
Dopalacze, inaczej substancje psychoaktywne, bądź jak określają je niektórzy „produkty kolekcjonerskie” to bardzo niebezpieczne narkotyki. Wpływają one nie tylko na psychikę (sposób zachowania, postępowania, myślenia) ale także na organizm (m.in.: mózg, wątroba, serce, płuca, oczy, nerki).
Skład chemiczny dopalaczy cały czas ulega zmianie. Niestety producenci tych substancji w większości przypadków nie podają kompletnego składu chemicznego (znanych jest około 90 związków) dopalaczy, co stanowi niebezpieczeństwo dla osób je zażywających. W chwili obecnej dopalacze podzielono na trzy podstawowe grupy:

  • Środki syntetyczne, które charakteryzują się obecnością jednej niezakazanej substancji. Produkowane są one stosunkowo rzadko, najczęściej w postaci małych tabletek, lizaków czy znaczków do lizania.
  • Środki syntetyczne, które zawierają w swym składzie różnego rodzaju związki o działaniu psychoaktywnym. Są one dość popularne na rynku, występują w postaci tabletek lub proszków (w różnych kolorach).
  • Środki pochodzenia roślinnego, które wzmacniane są różnymi związkami chemicznymi. Występują w postaci suszu bądź kadzidełek. Na rynku są bardzo popularne i często spotykane.

W chwili obecnej najlepiej zbadanymi są mieszanki roślinne oraz susz. Zawierają one szereg substancji psychoaktywnych w tym m.in.: harmalina, harmina, kannabidiol, CP-47,497, JWH-018, THC, kofeina oraz substancje zapachowe i smakowe.


fot. panthermedia

Czy dopalacze są niebezpieczne?
Nie ulega wątpliwości, że dopalacze są bardzo niebezpiecznymi substancjami zarówno dla naszego zdrowia jak i życia. Prowadzą one do zmian w zachowaniu - od euforii, zadowolenia, poprawy nastroju po zachowania agresywne, nadpobudliwość psychoruchową, napady frustracji, oburzenia a nawet próby samobójcze. Osoba, która zażyła dopalacze staje się niebezpieczna sama dla siebie oraz dla innych osób znajdujących się w jej otoczeniu. Bardzo często wśród ubocznych objawów zażywania dopalaczy wymienia się bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej, nadmierną potliwość, problemy z oddawaniem moczu, nudności oraz wymioty. W wielu przypadkach prowadzą one do uszkodzenia nerek, serca, mózgu czy wątroby. Zanim podejmiemy decyzję o zażyciu jakiegokolwiek środka psychoaktywnego warto zastanowić się nad konsekwencjami swojego czynu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze