Zaloguj
Reklama

Sięgnij po szklankę zdrowia, czyli co powinniśmy wiedzieć o sokach

Współautorzy: Edyta BAŃCYR
Kobieta
Fot. Panthermedia
Kobieta
(5)

Jabłkowy, pomarańczowy, przecierowy czy filtrowany. Szeroka gama smaków, barw i konsystencji niejednokrotnie sprawia nam nie lada kłopot. Jaki sok wybrać? Który ma najwięcej witamin? Picie którego soku wzmocni naszą odporność?

Reklama

Jak to jest z tym sokiem?

W zależności od metod produkcji, wyróżniamy soki, nektary, napoje owocowe i warzywne, soki bezpośrednie oraz soki z soku zagęszczonego, soki naturalnie mętne, klarowne, przecierowe, zagęszczone. Poniżej krótka charakterystyka każdego z  produktów oraz jego właściwości.

Sok

Z prawdziwym sokiem mamy doczynienia w momencie, gdy mamy przed sobą produkt otrzymany z co najmniej jednego gatunku dojrzałych,świeżych i schłodzonych owoców. Co istotne, posiada barwę i smak które są charakterystyczne dla owoców,z  których został otrzymany. Sok często jest wzbogacany w miazgę owocową. Prawodawstwo zakazuje dodawania do soku barwników i konserwantów uzyskanych z innych składników, niż z pulpy i miazgi które powstały w trakcie produkcji soku.  Soki naturalne można dodatkowo podzielić na owocowe, warzywne czy owocowo-warzywne.Ze względu na pasteryzację, można wyróżnić soki niepasteryzowane, o krótkim terminie przydatności do spożycia (tzw. Jednodniowe) oraz pasteryzowane.

Nektar

Nektar zawiera od 25%do prawie 100% naturalnego soku lub przecieru owocowego.  W przypadku niższego niż 100% dodatku soku/przecieru, różnicę uzupełnia się wodą. Dozwolone są dodatki miodu i cukru, jednak do nektaru zabronione jest dodawanie barwników i konserwantów.

Napój owocowy/ warzywny

GUS podaje, że napój owocowy/warzywny zawiera min. 20% dodatku soku lub przecieru owocowego. Napoje poddawane są pasteryzacji, dzięki czemu nie ma potrzeby dodawania konserwantów.  Do napojów dozwolone jest dodawanie np. przypraw.

Sok bezpośredni

Jest to rodzaj soku, wyprodukowanego bezpośrednio z soku surowego. Tego typu soki poddawane są pasteryzacji lub schładzaniu, zaś ich termin przydatności do spożycia jest odpowiednio krótki.

Sok mętny

Soki mętne uzyskuje się z soków, które nie są poddawane klarowaniu i filtracji dzięki czemu zawierają fragmenty miąższu. Bogate są w bioaktywne składniki, jak flawonoidy.

Soki klarowane

To rodzaj soków, które po otrzymaniu poddaje się bezpośredniej obróbce w postaci klarowania, czyli oddzielenia cząstek stałych- miąższu- od części płynnych.  Zawiera mniej związków bioaktywnych niż sok mętny, jednak nadal jest źródłem wielu witamin.

Sok przecierowy

Otrzymywany jest z przetartych owoców i/lub warzyw. Zawiera wiele składników bioaktywnych, witamin, pektyn. 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze