Zaloguj
Reklama

Raport 2016: „Jak Polacy leczą zatoki?”

Autorzy: Jagoda Domańska
Zatkany nos
Fot. Panthermedia
Zatkany nos
(0)

Przeziębienie trwa podejrzanie długo? Prawdziwą przyczyną utrzymującej się infekcji mogą być chore zatoki. Według najnowszego raportu „Jak Polacy leczą zatoki?”, środkami najczęściej wybieranymi w związku ze schorzeniami zatok są leki przeciwzapalne i krople do nosa. Czy Polacy odróżniają katar i przeziębienie od zapalenia zatok?

Reklama

Aż 80% ankietowanych chorujących na zatoki przyznało, że ich problem trwa ponad pół roku, a 55% mierzy się z nim dłużej niż dwa lata. Przewlekłość chorób zatok jest mniejsza u dzieci, ale aż 1/3 matek dzieci chorujących na zatoki przyznaje, że problem trwa od co najmniej dwóch lat. Najpowszechniejszą, a przy tym najczęściej nawracającą dolegliwością jest niedrożność nosa. Występuje ona u 75% osób cierpiących na problemy zatokowe, a u 2/3 z nich powraca często lub trwa niemal bez przerwy. Brak możliwości swobodnego oddychania przez nos oceniany jest jednoznacznie jako uciążliwy. Pod twierdzeniem tym podpisuje się 70% chorujących na zatoki. Dokuczliwe są również inne wymieniane przez badanych objawy schorzenia: wodnisty katar (61% wskazań), bóle głowy (54%) czy ogólne osłabienie organizmu (50%) i gorączka (45%). Wszystkie wspomniane objawy występują także w przypadku przeziębienia, co może być mocno dezorientujące.

Jak Polacy radzą sobie z dolegliwościami?

Najczęściej stosowanymi metodami zwalczania objawów takich jak zatkany nos, katar, ból głowy, gorączka, są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Korzysta z nich prawie 70% chorych, z czego ponad 2/3 – często lub bardzo często. Niemal równie popularną grupą środków przynoszących ulgę w dolegliwościach zatokowych są różnego rodzaju krople do nosa, płukanki i aerozole. Korzysta z nich 65% osób, z czego aż ¾ – często lub bardzo często. Wspomniane preparaty wykorzystuje się do leczenia objawowego. Powodują one chwilową poprawę samopoczucia, jednak nie leczą przyczyny choroby. Rozwiązania doraźne nie powinny być długotrwale stosowane bez konsultacji z lekarzem, ponieważ mają one skutki uboczne. Tymczasem około 1/4 ankietowanych wskazała, że zarówno leki przeciwzapalne, jak i krople do nosa zwalczają nie tylko objawy, ale też przyczynę choroby. 22% jest zdania, że leki przeciwzapalne można stosować bez obaw o skutki uboczne, a 34% uważa, że krople i aerozole do nosa nie mogą spowodować negatywnych konsekwencji.

Najrzadziej Polacy stosują antybiotyki. 75% osób sięga po nie rzadko lub bardzo rzadko. Są one wprawdzie uważane za najskuteczniejsze spośród dostępnych środków (52% badanych uznało je jako skuteczne), jednak jednocześnie mające najwięcej skutków ubocznych. Tylko 10% osób jest zdania, że nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania tej metody. Dokładnie odwrotny wizerunek mają suplementy diety wspomagające oczyszczanie zatok i działanie błony śluzowej. Są one postrzegane jako  bezpieczne preparaty do długotrwałego stosowania, nie wywołujące skutków ubocznych, jednak niezbyt skuteczne. Około 50% ankietowanych nie wie, że tylko leki podlegają kontroli jakości przez inspekcję farmaceutyczną, natomiast suplementy nie muszą posiadać szczegółowej dokumentacji gwarantującej skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. O tym, że tylko lek posiada właściwości zapobiegania i leczenia chorób, przekonanych jest 50% badanych, a 74% uważa, że celem suplementu jest uzupełnienie diety. Tylko 18% respondentów uważa, że suplementy są w stanie wyleczyć chorobę zatok, podczas gdy lekom ufa w tym względzie 3 razy więcej badanych.

Metodą uznawaną za równie bezpieczną jak suplementy diety, a jednocześnie zdecydowanie skuteczniejszą są leki pochodzenia roślinnego. Aż 74% badanych, którym zdarzyło się choć raz po nie sięgnąć, stosuje je często lub bardzo często. 57% stosujących je osób nie obawia się o skutki uboczne, a 40% uważa, że leczą nie tylko objawy, ale też przyczynę choroby. O możliwości skorzystania z tej grupy preparatów wie jednak tylko 25% osób borykających się z problemami zatokowymi. O lekach pochodzenia naturalnego skutecznych w leczeniu zatok Polacy dowiadują się najczęściej podczas wizyty u lekarza.

O zapaleniu zatok dużo już powiedziano, jednak jak wynika z raportu „Jak Polacy leczą zatoki?”, jest to kwestia wciąż nie w pełni zrozumiana. Chorzy nie odróżniają dolegliwości zatokowych od zwykłego przeziębienia, a w efekcie trudno jest im dobrać odpowiednie leczenie – skuteczne, bezpieczne i przeciwdziałające nawrotom. Nie do końca też odnajdują się w gąszczu informacji o różnych grupach środków. W szczególności nie wiedzą, jakie gwarancje daje im lek, a jakie suplement. Świadczy to o dużej potrzebie kontynuowania edukacji w tym zakresie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze