Zaloguj
Reklama

Przygotowanie do podroży pod względem zdrowotnym cz. 1

Autorzy: lek. med. Patrycja Nowak
Podróżowanie z dziećmi
Fot. Panthermedia
Podróżowanie z dziećmi
(0)

Przed wyjazdem w podróż zagraniczną, szczególnie w tropikalne zakątki świata warto przygotować się, aby zminimalizować ryzyko komplikacji zdrowotnych. W pewnych krajach istnieje zwiększone ryzyko chorób zakaźnych, również złe warunki sanitarne, a także opieka medyczna na niskim poziomie sprzyjają rozprzestrzenianiu się zakażeń. Najlepszą forma ochorny są szczepienia.

Reklama

Przed wyjazdem szczególnie osoby cierpiące na choroby przewlekłe i kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem, aby zachować odpowiednie środki ostrożności.

Szczepienia są najlepszą formą ochrony przed chorobami zakaźnymi. Warto je rozważyć również w perspektywie kolejnych wyjazdów, gdyż z reguły szczepienia zapewniają ochronę na kilka lub kilkanaście lat.

Wśród szczepień wyróżnia się:

Obowiązkowe - obecnie jedynym szczepieniem obowiązkowym, na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze), wymagane przy wjeździe do części krajów, przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej. Niektóre państwa wymagają od podróżnych szczepień na podstawie własnego prawa wizowego, np. szczepienie przeciwko zakażeniom meningokokowym jest obowiązkowe dla osób udających się do Arabii Saudyjskiej

Potwierdzeniem przeprowadzenia szczepień obowiązkowych jest wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień, tak zwanej żółtej książeczki, która wydawana jest w punkcie szczepień i należy ją zabrać ze sobą.

 

Zalecane – w zależności od miejsca do którego udajemy się w podróż oraz od ogólnego stanu zdrowia lekarz medycyny podróży może zalecić również dodatkowe szczepienia, najczęściej zalicza się tu szczepionki przeciw: błonicy, tężcowi, poliomyelitis, durowi brzusznemu, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A), wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B), zakażeniom meningokokowym, cholerze, wściekliźnie czy też kleszczowemu zapaleniu mózgu.

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze