Zaloguj
Reklama

Przyczyny i objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Ból
Fot. Pantherstock
Ból
(0)

Coraz więcej słyszy się o chorobie zapalnej jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów (inna nazwa to gościec przewlekle postępujący).

Reklama

Schorzenie to zaliczane jest do przewlekle postępujących, atakuje głównie stawy. Reumatoidalne zapalenie stawów wymaga zawsze leczenia pod okiem specjalisty, gdyż wraz z jego rozwojem dochodzi do problemów z poruszaniem się, zniszczenia stawów oraz niepełnosprawności. Uszkadzanych jest także wiele narządów, co w konsekwencji prowadzi do śmierci pacjenta. Choroba ta częściej dotyka kobiet aniżeli mężczyzn, ujawnia się pomiędzy 30-tym a 50-tym rokiem życia.
 
Jakie są przyczyny i objawy reumatoidalnego zapalenia stawów?
Główna przyczyna reumatoidalnego zapalenia stawów nie została jeszcze poznana. Cały czas trwają w tym kierunku badania naukowe oraz obserwacje. W chorobie tej mamy do czynienia ze stanem zapalnym rozwijającym się wewnątrz stawu. Nieznane do dnia dzisiejszego czynniki aktywują błoną maziową do nadmiernej odpowiedzi zapalnej, w konsekwencji czego jej rozmiary się powiększają, naciska ona przyległe struktury, prowadzi do ich uszkodzenia a następnie zniszczenia.

Czynniki prowadzące do rozwoju tego zapalnego schorzenia:

  • płeć, znacznie częściej chorują kobiety
  • zmiany/ defekt w układzie immunologicznym (odpornościowym) gdzie dochodzi do niszczenia własnych, zdrowych tkanek poprzez wytwarzanie autoprzeciwciał
  • predyspozycje genetyczne
  • silny, długotrwały stres
  • palenie tytoniu (dla większości palaczy przebieg choroby jest znacznie cięższy)
  • różnego rodzaju infekcje (zwłaszcza wirusowe oraz bakteryjne)


fot. panthermedia

Cały czas trwają badania poszukujące czynników prowadzące do rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów oraz tych, które powodują pogorszenie stanu pacjenta. Warto wiedzieć o tym,że początkowo objawy tej choroby nie są dla pacjenta bardzo dokuczliwe, dopiero wraz z jej rozwojem pojawia się ból mięśni i stawów, uczucie zmęczenia, podwyższona temperatura, brak apetytu, niemożność chwytania przedmiotów czy problem z poruszaniem się.  Do objawów zapalenia stawów zalicza się m.in.: obrzęk, ból, sztywność, ograniczoną ruchomość oraz ich deformacje.
Choroba ta może atakować także inne narządy i prowadzić do rozwoju miażdżycy, chorób serca, naczyń krwionośnych, płuc, oczu, nerwów, nerek oraz zaburzeń hematologicznych. Reumatoidalne zapalenie stawów powinno być jak najszybciej zdiagnozowane, po czym konieczne jest włączenie odpowiedniego leczenia. Nie wolno bagatelizować pierwszych objawów - należy zgłosić się do specjalisty.
 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze