Zaloguj
Reklama

Obturacyjny bezdech senny - definicja, przyczyny, objawy, leczenie

Zasypianie
Fot. Panthermedia
Zasypianie
(0)

Obturacyjny bezdech senny, jest chorobą, w której mamy do czynienia ze znacznym spłyceniem oddychania bądź krótko trwającym jego zatrzymaniem (tzw. bezdechy).

Reklama

O bezdechu mówimy wtedy, gdy przerwa w oddychaniu wynosi ponad 10 sekund. Nie można tego mylić z zatrzymaniem oddechu trwającym kilka sekund, np. podczas zasypiania u osób zdrowych, gdyż to nie jest choroba.

Główną przyczyną obturacyjnego bezdechu sennego jest krótkotrwałe zamknięcie światła dróg oddechowych w gardle. Konsekwencją tego jest zablokowanie prawidłowego przepływu powietrza. Bezdechy senne nie są obojętne dla naszego zdrowia, powodują m.in. nadciśnienie tętnicze, prowadzą do zaburzeń rytmu serca, zawału serca czy cukrzycy oraz chorób sercowo-naczyniowych. W przypadku pojawiania się takich epizodów konieczna jest szersza diagnostyka oraz włączenie leczenia.

Epidemiologia i przyczyny obturacyjnego bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny jest chorobą często spotykaną, którą sporadycznie występuje u dzieci, najczęściej dotyka osoby dorosłe, zarówno kobiety jak i mężczyzn. U kobiet występuje bardzo często po okresie menopauzy, u mężczyzn około 40-45 roku życia.

Choroba ta bardzo często występuje u osób otyłych (związane jest to z odkładaniem się tkanki tłuszczowej w okolicy szyi), u osób które mają niedrożny nos, silne przerośnięte migdałki (także u dzieci) oraz skrzywioną przegrodę nosa. Przyczynia się to tego także palenie papierosów, picie alkoholu (obturacyjny bezdech senny powszechnie występuje u alkoholików) a także występowanie innych chorób.

fot. pantherstock

Do bezdechu dochodzi w sytuacji gdy zamknięty lub zwężony zostanie dopływ powietrza na poziomie gardła. W konsekwencji do płuc nie dostaje się powietrze, zmniejszeniu ulega zawartość tlenu w organizmie a zwiększeniu ilość dwutlenku węgla. Wielokrotnie pojawiające się epizody bezdechu sennego prowadzą do zmęczenia, niewyspania, osłabienia, problemów z koncentracją a także mogą prowadzić do różnych chorób.

Objawy obturacyjnego bezdechu sennego

Wśród najczęściej występujących objawów choroby wymienia się m.in.: 

  • bardzo głośne chrapanie w nocy 
  • pojawiające się przerwy (ponad 10 sekund) w oddychaniu 
  • zmęczenie 
  • senność w ciągu dnia oraz uczucie zmęczenia 
  • cały czas dominujące niewyspanie w ciągu dnia 
  • pojawiające się rano bóle głowy 
  • problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, pamięcią czy przypomnieniem sobie i wiele innych


Rozpoznanie i leczenie obturacyjnego bezdechu sennego

W przypadku pojawienia się wyżej opisanych objawów, które nie ustępują ale pogłębiają się, konieczna jest wizyta u lekarza. Rozpoznanie choroby jest możliwe po przeprowadzeniu badań podczas snu u danego pacjenta. Pacjent jest monitorowany przez całą noc (polisomnografia). Jest to badanie bezbolesne dla chorego. W przypadku rozpoznania choroby konieczne jest jej leczenie. Najczęściej stosowany jest do tego aparat, którego celem jest wspomaganie oddychania. Kluczową rolę odgrywa utrzymanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. Niektórzy pacjenci wymagają także leczenia ortodontycznego a nawet operacyjnego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze