Zaloguj
Reklama

Obniżone libido i problemy z erekcją - powodem może być hemochromatoza

Autorzy: Natalia Jeziorska, testDNA
Zdrowie u mężczyzn
Fot. Panthermedia
Zdrowie u mężczyzn
(5)

Hemochromatoza pierwotna (wrodzona) jest chorobą genetyczną, w której dochodzi do nadmiernego kumulowania się żelaza w tkankach i narządach, co uniemożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie. Powikłaniem nieleczonej hemochromatozy może być spadek libido, impotencja i zaburzenie płodności u mężczyzny. Hemochromatozę da się jednak diagnozować i leczyć, dzięki czemu mężczyzna ma szansę odzyskać sprawność seksualną. 

Reklama

Spadek libido, brak erekcji – efekt uszkodzenia przysadki mózgowej

Hemochromatoza wynika z zaburzonego metabolizmu żelaza, które wchłania się do organizmu chorego w nadmiernych ilościach. Jest to efekt mutacji genu HFE – bardzo powszechnej w naszej populacji. Posiadaczem przynajmniej jednej kopii uszkodzonego genu może być nawet 3,8 miliona Polaków. 

W przebiegu hemochromatozy dochodzi do stopniowego przeładowania organizmu żelazem. Pierwiastek gromadzi się m.in. w wątrobie, trzustce, nerkach, sercu, a także w odpowiedzialnej za produkcję hormonów płciowych przysadce mózgowej. Przez chorobę narząd ten nie działa prawidłowo. W rezultacie u mężczyzny pojawiają się zaburzenia hormonalne (występuje m.in. niedobór testosteronu), które są przyczyną wspomnianych problemów – impotencji, spadku libido czy kłopotów z zajściem w ciążę u partnerki. Niepowodzenia w sferze seksualnej nie są jednak jedynym problemem osób chorych na hemochromatozę. 

Bóle brzucha i zmęczenie – pierwsze objawy hemochromatozy

Początkowe objawy hemochromatozy mogą być mylące. Chory ma bóle brzucha, bóle stawów (głównie międzypaliczkowych), jest zmęczony i osłabiony. Badania często wykazują też podwyższony poziom aminotransferaz. Objawy te można spokojnie przypisać wielu innym schorzeniom – reumatoidalnemu zapaleniu stawów, cukrzycy czy choćby zespołowi jelita drażliwego. I może właśnie z tego powodu diagnostyka hemochromatozy trwa czasem nawet 10 lat. 

Warto dodać, że u mężczyzn pierwsze objawy hemochromatozy ujawniają się zwykle między 40. a 50. rokiem życia. U kobiet, ze względu na utratę nadmiaru żelaza podczas menstruacji, ma to miejsce nieco później – zwykle dopiero po menopauzie. 

Im większy nadmiar żelaza we krwi, tym gorsze objawy hemochromatozy

Wraz z postępem choroby organizm jest coraz bardziej przeciążony żelazem. W końcu dochodzi do uszkodzenia narządów. Chory zaczyna mieć problemy z cukrzycą, nadciśnieniem i z płodnością, a jego skóra pokrywa się brązowymi plamami. Ponadto przez zaburzenia erekcji udane życie seksualne staje się dla niego nie do osiągnięcia. Gdy choroba jest już bardzo zaawansowana dochodzi do marskości wątroby. Brak leczenia hemochromatozy aż 200 razy podwyższa ryzyko raka wątrobowokomórkowego. 

Hemochromatoza – badanie genetyczne potwierdzi diagnozę

Podwyższony poziom żelaza we krwi oraz obecność niepokojących objawów są już przesłanką do tego, aby wykonać test genetyczny w kierunku hemochromatozy. Dzięki niemu mężczyzna może dowiedzieć się, czy gen HFE jest u niego uszkodzony. W związku z tym, że hemochromatoza jest chorobą dziedziczną, do wykonania testu warto zachęcić najbliższych krewnych. W ten sposób dowiedzą się, czy im też zagraża to schorzenie. 

Brak ochoty na seks i impotencja przy hemochromatozie – jak pozbyć się problemu

Leczenie przynosi najlepsze efekty, gdy hemochromatoza nie doprowadziła jeszcze do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Wtedy chory ma szansę uchronić się przed marskością wątroby, impotencją czy brakiem libido. W terapii hemochromatozy, oprócz diety z niską zawartością żelaza, stosuje się regularne upusty krwi. W ten sposób organizm zostaje „uwolniony” od nadmiaru żelaza. Dzięki terapii chory ma szasnę nie tylko pozbyć się bólu brzucha, uczucia ciągłego zmęczenia i uchronić się przed nowotworem, ale też odzyskać radość z seksu. 
 

Reklama
(5)
Komentarze