Zaloguj
Reklama

Objawy, diagnozowanie oraz leczenie cukrzycy

Glukometr, sprawdzanie poziomu cukru
Fot. ojoimages
Glukometr, sprawdzanie poziomu cukru
(0)

Cukrzyca jako choroba ogólnoustrojowa związana jest z defektem wydzielania lub działania insuliny. Stan ten, jeśli utrzymuje się długotrwale, prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu i uszkodzenia wielu narządów w tym: serca, mózgu, nerek czy oczu. Choroba ta dotyka nie tylko osoby starsze czy otyłe, ale także dzieci. Jakie są objawy cukrzycy? W jaki sposób choroba ta jest diagnozowana i leczona?

Reklama

Objawy i rozpoznanie cukrzycy
Najczęściej spotykanym objawem cukrzycy jest podwyższony poziom cukru (glukozy) we krwi. Zawartość cukru, inaczej glikemia, podawana jest miligramach na 100 ml krwi (mg/dl) lub w milimolach na litr (mmol/l). związek pomiędzy tymi wartościami określany jest za pomocą wzoru: [mmol/l] x 18 = mg/dl. Prawidłowa glikemia na czczo wynosi 60–99 mg/dl, jeśli ta wartość jest poniżej mówimy o hipoglikemii. O cukrzycy mówimy w sytuacji, gdy poziom cukru we krwi o dowolnej porze doby przekracza wartość 200 mg/dl. Bardzo często u pacjentów z cukrzycą występują inne objawy jak np. zwiększone pragnienie, polifagia, poliuria, wysychanie błon śluzowych oraz skóry, senność, ciągłe zmęczenie oraz nadmierna potliwość.  
Pacjent, który zauważy u siebie takie objawy bądź inne im towarzyszące, powinien zgłosić się do lekarza. Bardzo ważne jest oznaczenie poziomu glukozy we krwi o różnych porach w ciągu doby. Jeśli wynik będzie przekraczał normę należy wykonać bardziej szczegółowe badania.

Leczenie cukrzycy
Wszystkie typy cukrzycy wymagają specjalistycznego leczenia. Warto wspomnieć o tym, że poziom cukru we krwi zmienia się bardzo szybko z minuty na minutę. Za wyjątkiem leków pacjent w sposób szczególny musi przestrzegać pewnych nawyków żywieniowych. W ten sposób uda mu się uniknąć nieprzyjemnych i niebezpiecznych powikłań związanych z tą chorobą. Wśród sposobów leczenia cukrzycy wymienia się:

  • insulinoterapię, która stosowana jest u chorych z cukrzycą typu 1 oraz drugiego jeśli inne środki zawodzą. Preparat insuliny podawany jest za pomocą strzykawki lub pena, podskórnie. Specjalnym sposobem podawania insuliny są pompy insulinowe.
  • leki doustne na cukrzycę, dzieli się na kilka grup. Są to leki, które m.in.: zwiększają wydzielanie insuliny, hamują wydzielanie glukozy z wątroby, zmniejszają insulinooporność tkanek, leki inkretynowe


fot. panthermedia

W leczeniu cukrzycy szczególną rolę odgrywa także odpowiednia dieta, tryb życia oraz wysiłek fizyczny. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów dotkniętych typem 2 cukrzycy. Nadwaga, zjadanie zbyt tłustych posiłków, brak aktywności fizycznej oraz używki prowadzą zawsze do pogorszenia stanu zdrowia chorego. W przypadku cukrzycy typu 1 stosowanie odpowiednich diet oraz wysiłek fizyczny nie odgrywają tak dużej roli. O wiele ważniejszą kwestią jest dopasowanie dawek insuliny do spożywanych pokarmów.

Cukrzyca to bardzo trudna choroba zwłaszcza jeśli dotyka ona małe dzieci. Nie ulega wątpliwości, że jest także uciążliwa dla osób dorosłych oraz starszych. Leczenie oraz sposób postępowania w przypadku tego schorzenia jest indywidualny dla każdego pacjenta.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze