Zaloguj
Reklama

Nowy Rok bez kataru!

Autorzy: Bionorica
Stres
Fot. Panthermedia
Stres
(0)

Przeziębienie trwa podejrzanie długo? Prawdziwą przyczyną utrzymującej się infekcji mogą być chore zatoki. Czy Polacy odróżniają katar i przeziębienie od zapalenia zatok? Sprawdziliśmy to i specjalnie dla Was przedstawiamy najnowszy raport - Jak Polacy leczą zatoki?

 

Reklama

Polacy mają długotrwały problem z leczeniem chorych zatok. Aż 80% pytanych przyznało, że zmaga się z nim ponad pół roku, a 55% dłużej niż dwa lata.

CO STOI NAM NA PRZESZKODZIE, ABY SKUTECZNIE WYLECZYĆ CHORE ZATOKI?


Najcześciej wymieniane są następujące przyczyny:

  • rezygnujemy z leczenia (36% respondentów; wynika to z błędnego przekonania, że "katar leczony trwa tydzień, a nieleczony 7 dni"),
  • nie rozróżniamy przeziębienia od zapalenia zatok (zapalenie chorych zatok oraz przeziębienie charakteryzują te same objawy: wodnisty katar, bóle głowy, ogólne osłabienie organizmu i gorączka),
  • stosujemy złe metody leczenia (43% stosuje suplementy diety często lub bardzo często, wybieramy środki na przeziębienie zamiast na zapalenie zatok),
  • niesłusznie uważamy, że przyczynę choroby mogą wyleczyć suplementy diety (67% respondentów),
  • 1/3 ankietowanych nie wierzy w skuteczność leków.

JAKIE METODY ZALECAJĄ LEKARZE?

Doktor Grzegorz Januszek, specjalista otorynolaryngolog obok tak oczywistych działań jak wypoczynek, właściwe odżywianie oraz picie dużej ilości płynów, zaleca stosowanie leków.

Zgodnie z zaleceniami wydanymi przez europejski zespół ekspertów w dokumencie EPOS 2012 najskuteczniejsze są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, płukanie jam nosa roztworem soli fizjologicznej oraz fitoterapia, czyli terapia za pomocą leków pochodzenia roślinnego o skuteczności potwierdzonej w badaniach klinicznych.

PAMIĘTAJMY O JEDNYM!

Suplementy diety nie są lekami. Choć czasami bywają sprzedawane w aptekach, to nie podlegają rygorom rejestracyjnym właściwym lekom. Oznacza to, że musimy z większą ostrożnością podchodzić do obietnic składanych przez ich producentów, a dotyczących skuteczności ich działania.

Jednak co najważniejsze – proszę dbać o siebie i nie chorować. A po leki sięgać wtedy, gdy są konieczne i – sprawdzone!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze