Zaloguj
Reklama

Masz nietolerancję laktozy? Sprawdź, czy nie powoduje jej poważniejsza choroba!

Autorzy: Agnieszka Łapajska, testDNA
Uczulenie na białka mleka krowiego
Fot. panthermedia
Uczulenie na białka mleka krowiego
(0)

Bóle brzucha, wzdęcia, biegunki... Z powodu nietolerancji laktozy dokuczają Ci tego typu objawy? Warto wiedzieć, że za ten kłopot może odpowiadać inna choroba – celiakia, z której aż 95% chorych nie zdaje sobie sprawy! Kompleksowo zadbaj o swoje jelita i wykonaj jedno badanie, dzięki któremu pozbędziesz się przykrych dolegliwości.

Reklama

Objawy obu nietolerancji zwykle są podobne

Mogą występować problemy gastryczne, m.in. bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, zaparcia, gazy czy wymioty. Co więcej, objawami obu nietolerancji są także bóle kości, osteoporoza, przewlekłe zmęczenie, spadek koncentracji, nerwowość, problemy skórne (w tym egzema), astma i wiele więcej.

Nietolerancja laktozy i celiakia często współwystępują

Przede wszystkim obie mają początek w jelitach, nazywanych „drugim mózgiem” człowieka. Zaburzona równowaga jelit powoduje problemy w całym organizmie i uniemożliwia prawidłową pracę. Zdrowe jelita to więc lepsza jakość życia i poprawa zdrowia w każdym aspekcie. Warto pamiętać, że nietolerancję laktozy może mieć co trzeci Polak, a o celiakii wie jedynie 5% chorych!

Celiakia - to ona może powodować nietolerancję laktozy

W wielu przypadkach okazuje się, że za nietolerancję laktozy odpowiada właśnie celiakia! Jak to możliwe? Celiakia – trwała nietolerancja glutenu – polega na nieprawidłowej reakcji organizmu na gluten. Ten składnik działa na chorego toksycznie, powodując atak organizmu na własne tkanki.

Niszczone są kosmki jelitowe, czyli wypustki w jelicie cienkim. Ich rolą jest wchłanianie substancji z pożywienia i leków. Zniszczone nie mogą ich przyswajać, co powoduje niedobory. W organizmie chorego może pojawić się m.in. niedobór enzymu laktazy, który odpowiada za trawienie laktozy.

Zdrowe jelita - zadbaj o nie - test DNA

Dzięki któremu za jednym razem sprawdzisz, czy za Twoje nieprzyjemne dolegliwości może odpowiadać celiakia i/lub nietolerancja laktozy. Dlaczego warto wykonać test DNA już na początku diagnostyki, zamiast – być może niepotrzebnie – eliminować swoje ulubione produkty spożywcze?

Takie badanie pozwoli Ci sprawdzić, czy występują u Ciebie geny odpowiedzialne za celiakię i nietolerancję laktozy. Jeśli okaże się, że nie masz genów odpowiadających za trwałą nietolerancję glutenu, zostanie ona wykluczona.

Nietolerancja laktozy może być odwracalna

Jeśli odpowiada za nią celiakia, a Ty wyeliminujesz gluten. W takim przypadku mamy bowiem do czynienia z wtórną nietolerancją laktozy – zatrzymuje się po wyłączeniu czynnika, który ją powoduje. Być może eliminacja produktów mlecznych nie będzie więc konieczna, a Twoje zdrowie poprawi się po przejściu na dietę bezglutenową. Unikniesz jednocześnie nie tylko przykrych dolegliwości, ale też niebezpiecznych skutków nieleczonej celiakii, m.in. depresji czy niepłodności.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze