Zaloguj
Reklama

Górskie wyprawy - jak się przygotować?

Autorzy: Rikaline, informacja prasowa
Górskie wędrówki
Fot. pantherstock
Górskie wędrówki
(5)

Słońce i wiosna sprzyjają aktywnym formom wypoczynku, dlatego wielu z nas wybiera się na podbój górskich szlaków. Taka wyprawa wymaga jednak dobrego przygotowania. O czym powinniśmy pamiętać?

Reklama

Ruch na świeżym powietrzu ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wyprawę w góry powinien jednak poprzedzić trening kondycyjny. Dotyczy to szczególnie osób, które zimą zupełnie rezygnują z aktywności fizycznej. Dzięki ćwiczeniom wzmacniającym oraz poprawiającym sprawność naszych mięśni, unikniemy kontuzji i urazów na szlaku. Pamiętajmy, że górskie dystanse różnią się od tych, które pokonujemy w ciągu dnia, np. wracając z pracy do domu.

Przed wyjazdem wybierzmy się więc na siłownie. Szczególną uwagę warto zwrócić na ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg oraz grzbietu, karku i brzucha. Sprawność stawów skokowych zwiększymy wykonując wznosy na palcach stóp lub step. Dobrym rozwiązaniem będzie również jazda na rowerze, szybki marsz lub jogging – czyli trening cardio. Dzięki niemu poprawimy wydolność serca oraz wytrzymałość naszego organizmu.

Odpowiedni ubiór i prowiant

Najważniejszą część naszej garderoby stanowią buty - koniecznie na twardej podeszwie, która zapewni nam dobrą przyczepność na zróżnicowanym terenie. Aby ochronić kostkę przed wyginaniem, obuwie powinno być wysokie. Warto również zwrócić uwagę, czy materiał, z którego zostało wykonane gwarantuje dopływ powietrza oraz nieprzemakalność. Dobrze jeśli przed wyprawą rozchodzimy buty, unikniemy w ten sposób odcisków. Dodatkową ochroną dla naszych stóp będą grube skarpetki.

W górach, ze względu na zmienną pogodę, stosujemy ubiór warstwowy, którego części zakładamy lub zdejmujemy w zależności od panującej wokół temperatury. Podstawą naszej garderoby powinna być bielizna przeciwpotna (nie zaleca się ubierania koszulek wykonanych z bawełny lub flaneli, ponieważ materiały te szybko nasiąkają wodą i wychładzają nasz organizm). Warto zaopatrzyć się także w cieplejszy polar oraz kurtkę, która będzie chronić nas przed wiatrem i deszczem.

Do plecaka powinniśmy również spakować niezbędny zapas pożywienia w postaci suchego prowiantu. Energię zapewnią nam batony energetyczne oraz czekolada z orzechami. Pragnienie natomiast ugasi niegazowana woda lub napój izotoniczny. Dzięki dostarczeniu naszemu organizmowi niezbędnej dawki węglowodanów oraz odpowiedniej ilości płynów, uchronimy się przed zasłabnięciem oraz odwodnieniem. Pamiętajmy także, by zabrać ze sobą podręczną apteczkę z odpowiednim wyposażeniem i przypomnieć podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.

Reklama
(5)
Komentarze