Zaloguj
Reklama

Bóle brzucha i żołądka w krajach tropikalnych

Wakacyjny wyjazd
Fot. pantherstock
Wakacyjny wyjazd
(0)

Podczas planowania podróży za granicę należy pamiętać o lekach. Niestety nie wszystkie farmaceutyki zadziałają, gdy poczujemy się gorzej. W tym tekście chciałam przybliżyć krótko informacje związane z przygotowaniem się do wyjazdu w kraje tropikalne pod względem ochrony żołądka. 

Reklama

Przed podróżą ...

Wyjeżdżając w kraje tropikalne warto wcześniej przed podróżą wykonać serię podstawowych szczepień dla podróżujących. W takim podstawowym zestawie znajduje się zazwyczaj: szczepienie przeciwko WZW A +B, polio, durowi brzusznemu, ksztuścowi oraz tężcowi. W przypadku, gdy mowa o problemach żołądkowych warto przypomnieć, że właśnie szczepienie przeciwko WZW A chroni nas przed żółtaczką pokarmową. Jednakże należy pamiętać, że takowe zaszczepienie się to nie wszystko. 

Zemsta Faraona

Jadąc za granicę w kraje tropikalne jesteśmy narażeni na szereg dysfunkcji układu pokarmowego. Mowa tu o typowej "Zemście Faraona", której nazwa wywodzi się z podróżowania do Egiptu. Zemsta Faraona polega na tym, że po spożywaniu pokarmu i wody w pewnym momencie podróży dostajemy bardzo intensywnej biegunki, na którą nie działają leki, które zabraliśmy ze sobą. No właśnie, dlaczego tak się dzieje? 

Jak sobie pomóc za granicą?

Leki zabrane z Polski nie są dostosowane do flory bakteryjnej Egiptu, dlatego nie zadziałają one na rewolucje jakie zachodzą w naszym przewodzie pokarmowym. W momencie gdy mamy do czynienia z ostrą biegunką, czy to w Egipcie czy w krajach tropikalnych, i nie przemija ona pomimo stosowania diety i "naszych" leków to powinniśmy się udać do najbliższej apteki po tabletki, które wyrównają naszą florę bakteryjną. Farmaceuci są przygotowani na takie wycieczki turystów do apteki, dlatego wystarczy wyjaśnić w czym problem i powinni pomóc. Jeżeli biegunce towarzyszą wymioty, a przebieg obu tych czynności ma charakter ostry to warto skontaktować się na miejscu z lekarzem.
Nie zawsze będzemy mieli do czynienia z problemami związanymi z florą bakteryjną. Często narażeni jesteśmy w krajach tropikalnych na pokarm, który jest niewiadomego pochodzenia, może być on także skażony czy po prostu nieświeży. 

fot. shutterstock

O czym warto pamiętać podczas podróży w kraje tropikalne:

  • wodę należy pić tylko butelkowaną, nie pijemy wody nieznanego źródła,
  • unikamy napojów z lodem,
  • jeżeli to możliwe nie spożywajmy lodów domowej roboty, chyba, że mamy sprawdzone źródło,
  • w razie problemów z żołądkiem miej ze sobą nifuroksazyd, ale pamiętaj, że lek zadziała dopiero po regularnym stosowaniu go przez 3 dni (stosować przy ostrych biegunkach, bólach żołądka),
  • przed wyjazdem dowiedz się jak zadziałać na wypadek pojawienia się biegunki czy wymiotów, znajdź w okolicy swojego hotelu najbliższą aptekę, spisz namiary na lekarza,
  • unikaj jedzenia potraw, które wzbudzają wątpliwości co do pochodzenia lub świeżości,
  • staraj się co jakiś czas jeść dania wegetariańskie lub łagodne (często za granicą, szczególnie w Azji potrawy są bardzo mocno przyprawiane, do czego nasze żołądki nie są na co dzień przyzwyczajone).  

Pamiętaj, że organizm da ci syngał, jeżeli coś z nim będzie nie tak

Ból żołądka, biegunka czy wymioty podczas podróży są przykrym doświadczeniem. Zdarza się, że podczas wyjazdu jedni od razu mają problemy z żołądkiem, inni wcale.
To kwestia bardzo indywidualna. Nie da się przewidzieć reakcji organizmu na zmianę. Pomocna przy problemach trawiennych może być wygazowana coca - cola oraz gorzka herbata. Warto zabrać kilka torebek z Polski. Warto mieć ze sobą także diosmetyk - czyli saszetki do sporządzania zawiesiny. Diosmetyki łagodzą biegunki i problemy z żołądkiem. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze