Zaloguj
Reklama

Aromaterapia

Relaks w SPA
Fot. Pantherstock
Relaks w SPA
(0)

Aromaterapia to metoda stosowana w kosmetyce i terapii, należąca do grupy metod niekonwencjonalnych, bazująca na wykorzystaniu olejków eterycznych naturalnego pochodzenia. W zalezności od potrzeb pacjenta oraz od potrzeb terapeutycznych, dobiera sie odpowiednie substancje.

Reklama

Aromaterapia należy do niekonwencjonalnej grupy metod terapeutycznych, która polega na leczeniu zapachem z wykorzystaniem olejków eterycznych na bazie preparatów naturalnych. W zastosowaniu tej metody, oprócz zapachu, brane są pod uwagę również inne czynniki, związane z osobą pacjenta takie jak świadomość, ciało, styl życia, sposób odżywiania się, powiązania społeczne, jak również schorzenia z jakimi boryka się pacjent.

Olejki eteryczne, wykorzystywane w aromaterapii, mają chemiczną strukturę węglowodorów, czyli są substancjami zapachowymi, które powstają w komórkach roślinnych zapewniając roślinie odpowiednią przemianę materii, biorąc udział w jej rozmnażaniu a czasem stanowiąc dla niej mechanizm obronny. Jak okazało się na przestrzeni wieków, substancje te mają właściwości terapeutyczne w oddziaływaniu na organizm ludzki. Wbrew nazwie, olejki eteryczne, nie mają tłustej konsystencji, są lekkie i bardzo łatwo ulegają rozpadowi pod wpływem promieni UV, stąd konieczne jest by przechowywać je w szczelnie zamkniętych pojemnikach, bez kontaktu ze światłem słonecznym. Są łatwo rozpuszczalne w olejach (takich jak np. olej słonecznikowy, sezamowy czy oliwa z oliwek) oraz w alkoholach. Nie mają one właściwości pozwalających na rozpuszczanie w wodzie, stąd po zmieszaniu olejku eterycznego z wodą, powstaje jedynie zawiesina.

Aromaterapia jest często stosowana w kosmetyce, rzadziej jako metoda terapeutyczna. Można ją wykorzystać w postaci masażu, kąpieli, inhalacji czy kompresów z olejkami eterycznymi. Często stanowi ona uzupełnienie dla innej terapii, stąd też konieczna jest wiedza na temat olejków eterycznych i ich zastosowania, gdyż po dłuższym czasie stosowania danego olejku, może dość do namagazynowania się go w organizmie, w ilościach toksycznych dla człowieka.


fot. panthermedia

W celach kosmetycznych stosuje się różnego rodzaju olejki eteryczne. W zależności od rodzaju cery oraz problemów z jakimi się boryka dobiera się odpowiednią substancję, i tak na przykład:

  • olej z awokado oraz olej z miazgi kakaowej mają działanie silnie nawilżające i stosowane są do pielęgnacji cery suchej oraz wrażliwej,
  • olej saflorowy stosowany jest w stanach łuszczycowych skóry oraz do skóry z wypryskami, jednak przy zastosowaniu go na skórę wrażliwą, może powodować podrażnienie,
  • olej sezamowy doskonale się sprawdza w pielęgnacji skóry, która boryka się z problemem trądziku różowatego,
  • olej migdałowy jest doskonałym preparatem do pielęgnacji skóry wymagającej zmiękczenia i nawilżenia,
  • olej lniany, bogaty w witaminę E, dobrze wpływa na skórę suchą i wrażliwą, jednak w niektórych przypadkach może wywołać podrażnienia.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • “Aromaterapia” [w:] “Kosmetyka stosowana”” J. Dylewska- Grzelakowska, Warszawa 1999

Reklama
(0)
Komentarze