Zaloguj
Reklama

Zrób to sam, czyli nowa moda na projektowanie ogrodów

Autorzy: dorpr, ESKK, informacja prasowa
Pszczoła, nektar
Fot. ojoimages
Pszczoła, nektar
(0)

Polacy coraz chętniej projektują przydomowe ogrody – zarówno małe skrawki zieleni, jak i większe przestrzenie. Moda na wypoczynek w pomysłowo zaaranżowanym ogrodzie trwa na dobre. Jak wynika z danych ESKK, tylko w ciągu ostatnich 10 lat zainteresowanie szkoleniami z projektowania zieleni wzrosło aż trzykrotnie.

Reklama

Jeszcze do niedawna ogród był dla Polaków miejscem do uprawy warzyw, ziół i dostępnych na rodzimym rynku kwiatów. Obecnie ta tendencja się zmienia – modne stały się kąciki wypoczynkowe, w których zachowane są równe proporcje między roślinnością a elementami architektonicznymi. Współczesny ogród bez względu na rozmiar i położenie ma pełnić funkcję „zielonego pokoju”: użytecznego i dopasowanego do stylu życia właścicieli. Ogromny wybór materiałów, narzędzi oraz najróżniejszych odmian roślin zachęca coraz więcej ludzi do podjęcia próby stworzenia planu ogrodu na własną rękę.

Ogród w miejskiej przestrzeni

Prezentowane na międzynarodowych targach i wystawach rozwiązania ogrodnicze pokazują, że modny ogród nie wymaga dużego zaangażowania i codziennej pielęgnacji. Współczesne trendy są często dostosowane do trybu życia zapracowanych mieszkańców dużych miast. Oznacza to, że popularność ponownie zyskują rodzime gatunki roślin, które nie wymagają intensywnej opieki, a także elementy drobnej architektury: kompozycje kwiatowe umieszczone w ozdobnych donicach, stylowe meble, nawierzchnia oraz oświetlenie.

Zmienia się również obraz tradycyjnego ogrodnika: ze starszej osoby pracującej przy hodowli roślin, na człowieka młodego, który relaksuje się przy planowaniu zieleni. W dodatku, jak wynika z danych ESKK, to kobiety są liderkami w projektowaniu krajobrazu:

-    Aranżacja ogrodów w Polsce to wciąż domena pań - aż 76 proc. szkoleń trafia właśnie do nich. Nieco większym zainteresowaniem od projektowania zieleni cieszy się wśród mężczyzn nauka metod odpowiedniego sadzenia i pielęgnacji roślin  – 37 proc. panów doszkala się z tej dziedziny­ – mówi Magdalena Szajbe z ESKK.

Wraz z zainteresowaniem ogrodnictwem rośnie także świadomość ochrony środowiska wśród właścicieli działek. Zieleń zaprojektowana zgodnie z tzw. stylem ekologicznym jest zbliżona do naturalnego ekosystemu i nie jest czasochłonna ani droga w utrzymaniu. Zwolennicy tego rozwiązania rezygnują ze stosowania środków chemicznych w ogrodzie, na rzecz własnych kompostowników i ochronnych preparatów roślinnych, a także wykorzystują materiały z odzysku do wykonania m.in. ścieżek czy obrzeży rabat.

Reklama
(0)
Komentarze