Zaloguj
Reklama

Soki naturalne - czy są naturalne?

Autorzy: Katarzyna Kurek
Kwiat w szklance
Fot. ojoimages
Kwiat w szklance
(0)

Jakość soków i nektarów owocowych w Polsce jest regulowana obowiązującym przepisem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej soków i nektarów owocowych (Dz. U. Nr 177, poz. 1735 z późn. zm.).

Reklama

W rozporządzeniu możemy dowiedzieć się między innymi o tym, jak polskie prawo definiuje czym są soki, a czym nektary owocowe i w jakiej ilości mogą być one dosładzane cukrem lub innymi substancjami słodzącymi.

Szeroki asortyment i duża konkurencja wśród producentów soków sprawia, że często zapominają oni o nas – konsumentach i łamią przepisy obowiązującego prawa, jednak istnieją instytucje zajmujące się kontrolą jakości, a wyniki zamieszczają na swoich stronach.

Przykładowo w Polsce istnieje Dobrowolny System Kontroli soków i nektarów, który jest przykładem samokontroli w branży. Jest to jednostka działająca w ramach Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS) i ma za zadanie ochronić konsumentów przed nieuczciwymi praktykami. Na stronie KUPS (lub w poniższym linku) można dowiedzieć się, które z firm w Polsce należą do DSK i co za tym idzie, spełniają uregulowania dotyczące produkcji bezpiecznych i smacznych soków.

Idąc do sklepu po sok najlepiej wybierać ten o znanej powszechnie marce i z napisem 100%. Kupując nektar trzeba się liczyć z tym, że jest on mieszanką wody i koncentratu, a na zawartość np. witaminy C w poszczególnych sokach powinniśmy patrzeć z przymrużeniem oka, gdyż w większości przypadków jest ona zawyżona. Konsument nigdy nie zdobędzie prawdziwych informacji o danym produkcie. Tak samo laboratoria badające soki nie podadzą do publicznej wiadomości całej prawdzie o produkcie. Oczywiście najlepszym sposobem na picie „prawdziwego” soku jest zrobienie go samemu ze świeżych owoców. Tylko wtedy będziemy wiedzieć, co pijemy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze