Zaloguj
Reklama

Siła noworocznych postanowień – co na ten temat mówią psychologowie?

Fajerwerki
Fot. medforum
Fajerwerki
(0)

Przełom roku sprzyja stawianiu sobie nowych celów i postanowień – od Nowego Roku zacznę ćwiczyć! Od Nowego Roku rzucę palenie! Znasz te obietnice? Niestety, niewielu z nas jest w stanie wytrwać w noworocznych postanowieniach. Co jest tego przyczyną?

Reklama

Nowy Rok zdaje się być idealnym momentem na wprowadzenie zmian w życiu – wielu z nas wskazuje, że skoro wchodzimy w nowy, nieznany rok to warto odciąć się od tego co było i zacząć układać nurtujące nas sprawy od nowa. Niestety, noworoczne postanowienia często co roku są… takie same, a to za sprawą silnej woli, która zamiast „silna”, ugina się stosunkowo szybko.

Co wiec zrobić, żeby utrzymać nasze postanowienia? Naukowcy wskazują, że główną przyczyną porzucania noworocznych postanowień jest to, że chcemy dokonać zbyt wielu rzeczy w zbyt krótkim czasie. Prosta zasada „nie wszystko na raz” może być więc złotym środkiem. Zmiana naszego zachowania wymaga silnej woli, aż do momentu kiedy zmieni się to w „nawyk”. Nawyk wyrabia się w czasie – szacuje się, że na jego „wyrobienie” potrzebujemy od 1 do 3 miesięcy. W sytuacji, gdy stawiamy sobie za cel wprowadzenie dużej ilości zmian w naszym życiu, zwyczajnie, nie dajemy rady.

W pewnym momencie w naszym życiu pojawia się prokrastynacja czyli „odkładanie rzeczy na później”. Może być to związane właśnie ze zbyt dużą ilością zmian, które chcemy wprowadzić. Przykładowo, od Nowego Roku planujemy rzucić palenie, zacząć biegać i zdrowo się odżywiać. Po trzech dniach odpuszczamy bieganie „bo zaczniemy później”, po tygodniu restrykcyjnej diety tęsknimy za fast foodami, a że dieta nie zając, nie ucieknie… odkładamy ją na później. Warto pomyśleć, które z zamierzonych zadań są dla nas priorytetowe i skupić się na jednym, tak, aby na pewno je zrealizować. Metoda małych kroków może przynieść zamierzone efekty!  Warto zrobić listę swoich noworocznych postanowień i zweryfikować ją pod kątem, co faktycznie jestem w stanie zmienić.

Noworoczne must have:

  1. Nie stawiaj poprzeczki zbyt wysoko! Lepiej wybrać jeden czy dwa konkretne cele, które chcesz zrealizować niż dziesieć, które Cię zniechęcą
  2. Zrób listę - przewartościuj to, co musisz zrobić aby osiągnąć cel
  3. Bądź konsekwentny/konsekwentna!
  4. Szukaj motywatora do działania.
  5. Staraj się nie zniechęcić
  6. Pamiętaj o relaksie i odpoczynku – przemęczony organizm, to zniechęcony organizm!

Może w tym roku uda Ci się zrealizować choć jedno z postanowień? Powodzenia!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze