Zaloguj
Reklama

Racje kobiet i mężczyzn – czyli czym się różnimy?

Autorzy: Katarzyna Kurek
Zakochana para
Fot. ojoimages
Zakochana para
(5)

Kategoryzacja ludzi ze względu na płeć spowodowała, że od wieków uczeni doszukują się różnic między kobietami, a mężczyznami. Najlepiej różnice płci we współczesnym świecie odzwierciedlają komedie romantyczne, ukazując odmienność pragnień w sposób zabawny, ale bardzo realistyczny. Istnieją zarówno różnice jak i podobieństwa kobiet do mężczyzn.

Reklama

Przeprowadzona analiza osobowości przez dwóch naukowców - profesora Harry Reis z University of Rochester i dr Bobbi Carothers z Washington University, dowiodła, że pod względem cech psychicznych kobiety i mężczyźni wcale się nie różnią.

Biorąc pod uwagę pomiary antropometryczne (wzrost, szerokość ramion, stosunek talia-biodra), statystycznie widać różnice między obiema płciami. Płeć może być również wskaźnikiem zainteresowań – kobiety interesują się modą, a mężczyźni samochodami. Siła fizyczna obu płci także się różni, jednak jeśli chodzi o cechy osobowości takie jak: konkurencyjność, zdecydowanie, wytrwałość, zaufanie – różnic brak.

Skąd wśród ludzi przekonanie o różnicach płci? Zapewne spowodowane jest to stereotypami jakie krążą na temat obu płci w społeczeństwie. Naukowcy zaznaczają, że badania oparli na kwestionariuszach, które mogą w pełni nie oddawać realne działania, jednak chcą kontynuować badania mające na celu analizę zachowań interpersonalnych takich jak np. ilość rozmów z przyjaciółmi. Jedno jest pewne – kobiety i mężczyźni zawsze będą postrzegani jako dwa gatunki, których dużo łączy, ale i dzieli.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze