Zaloguj
Reklama

Praca przy komputerze na stojąco

Autorzy: Marcin Rokita
Zamyślenie
Fot. ojoimages
Zamyślenie
(0)

Prawie każda osoba pracująca za biurkiem wcześniej czy później zaczyna odczuwać skutki wielogodzinnego siedzenia objawiającego się bólami pleców czy nóg. Na szczęście od pewnego czasu pojawia się trend na tworzenie stojących stanowisk pracy przy biurku.

Reklama

Nie łudźmy się, człowiek nie jest przystosowany do siedzącego trybu życia tylko do aktywnego. Siedząc zwiększamy swoje szanse na zachorowanie na cukrzycę, choroby układu krążenia i zakrzepów lub zakrzepicy. Wiele badań wykazało dramatyczne skutki siedzenia przez długi okres czasu. Ci, którzy w ciągu dnia spędzają wiele godzin na siedząco są o 54% bardziej narażeni na atak serca.

Mężczyźni, którzy siedzą więcej niż 6 godzin dziennie mają o 20% wyższą, a kobiety do 40% wyższą śmiertelność w stosunku do osób, które siedzą w ciągu dnia mniej. Jeśli siedzisz więcej niż 23 godziny w tygodniu, jesteś 64% bardziej narażony na śmierć z powodu chorób serca.

Co więcej, badania wykazały również, że regularne ćwiczenia nie przeciwdziałają skutkom długotrwałego siedzenia. Jedynym sposobem, aby zmniejszyć lub wyeliminować jego negatywne skutki zmiana trybu życia. Biurka stojące oferują wiele korzyści dla zdrowia i ergonomii. Zwiększają koncentracie, ponieważ stojąc przy biurku poświęcasz więcej uwagi na to co masz do zrobienia. Po przez stojąca postawę pobudzają prace mięśni nóg oraz mięśni szkieletowych, a także umożliwiają dopływ krwi do dolnych partii ciała i ograniczają naturalne procesy fizjologiczne.

Można się zastanawiać co to za nowa moda, żeby zamieniać wygodny fotel biurowy na wysokie biurko. Tymczasem nie jest to nic odkrywczego, już w 19-tym wieku było to bardzo popularne rozwiązanie w urzędach i szkołach. Nawet E. Hemingway pracował na stojąco.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze