Zaloguj
Reklama

Papierosy Twoim uzależnieniem?

Autorzy: Aleksandra Miler
Papierosy Twoim uzależnieniem?
Fot. ojoimages
(5)

15. stycznia minęły trzy miesiące od wejścia w życie ustawy antynikotynowej...

Reklama

Anty, czyli coś przeciwko, kontra danej rzeczy, bądź działaniu. "Palenie zabija" - te hasło jest znane nawet najmłodszej grupie społeczeństwa.

Dym tytoniowy, drażni nozdrza i choć tego nie widzimy, szkodzi organizmowi, czego dowodem są badania przeprowadzane przez naukowców. Palenie uśmierca powoli. Najbardziej nieświadome, wystawione na ryzyko raka płuc są dzieci i osoby przebywające w otoczeniu osoby raczącej się "dymkiem", znani jako bierni palacze.

Kampanie społecznościowe ogłaszają: Zapraszamy do urn, bądź Papierosy pożerają cię żywcem... Pod koniec 2009 roku okazało się (m.in. interakcja reklam), iż ok. 450 tysięcy populacji w Polsce rozstało się z nałogiem. Może wpływ nowelizacji ustawy przyniesie podobny rezultat do tego sprzed trzech lat.

Obecnie jest całkowity zakaz palenia w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, środkach transportu publicznego (np. taksówkach, samochodach służbowych, przystankach), miejscach przeznaczonych do użytku ogólnospołecznego. Jeżeli osoba przebywająca w miejscu, w którym zabrania się korzystania z wyrobów tytoniowych złamie zakaz, grozi jej grzywna do 500 złotych, natomiast w sytuacji, kiedy w lokalu nie zostanie umieszczona tabliczka z informacją "zakaz palenia" może zostać ukarana kwotą do 2000 zł. Regulacje dotyczące reklamy papierosów również zostały zaostrzone.

Co roku w Polsce poprzez palenie papierosów dochodzi do ok. 70 tysięcy zgonów.
Redakcja trzyma kciuki za osoby zmagające się z rzucaniem nałogu!

Reklama
(5)
Komentarze