Zaloguj
Reklama

Ministerstwo Zdrowia wspiera walkę z otyłością

Zdrowia dieta
Fot. Panthermedia
Zdrowia dieta
(0)

Otyłość to jedna z najniebezpieczniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Nieleczona prowadzi do rozwoju schorzeń układu krążenia, zaburzeń hormonalnych, rozwoju cukrzycy typu 2 czy innych nieprawidłowości w ludzkim organizmie. Polska według Światowej Organizacji Zdrowia zajmuje obecnie niechlubne 5. miejsce w Europie pod tym względem. W ramach Narodowego Programu Zdrowia zostały wspomożone lokalne inicjatywy, które miały na celu minimalizację zjawiska u osób borykających się z takimi problemami. W województwie śląskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i wielkopolskim powstały projekty pozwalające na pozbycie się nadprogramowych kilogramów, a także zaznajomienie się z prawidłowymi nawykami żywieniowymi.

Reklama

Otyłość jest diagnozowana wtedy, gdy współczynnik BMI (Body Mass Index) wynosi 30 kg/m2 bądź więcej. Dokładnie to kryterium zostało przyjęte przez lekarzy rekrutujących osoby do programu. Mieszkańcy Chorzowa, Mysłowic, Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego, Torunia, Lesznowoli czy Kalisza mogły wziąć udział we wstępnych badaniach polegających na pomiarze masy ciała, poziomu cholesterolu całkowitego czy ciśnienia tętniczego. Ci, których zakwalifikowano do projektu, otrzymali pomoc dietetyka, psychologa oraz uczestniczyli w zróżnicowanych formach ćwiczeń fizycznych pod kątem profesjonalnego trenera.

Jak się okazało, przeprowadzenie kampanii opłaciło się: w każdym z miast zanotowano znaczny spadek wagi u uczestników programu. Rekordzistka w Toruniu schudła 27 kg i wedle zapewnień Ministerstwa Zdrowia wciąż utrzymuje odpowiednią wagę. 19 mieszkańców Kalisza biorących udział w projekcie straciło łącznie blisko 252 kg, co daje średni wynik na osobę w postaci aż 13 kg. 23 chorzowianów waży po ukończonym programie średnio ponad 5 kg mniej, poprawiły się u nich także parametry związane między innymi z ciśnieniem tętniczym czy cholesterolem LDL, zwanym potocznie „złym cholesterolem”. Podobne wyniki osiągnęły osoby z Mysłowic, z kolei uczestnicy zamieszkujący Ostrów Wielkopolski mogą pochwalić się spadkiem masy ciała równym nieco ponad 2,5 kg na osobę.

Sukces lokalnych projektów zasadza się również na poprawie samopoczucia u tych, którzy się w nie zaangażowali. Uczestnicy zgodnie deklarują, że czują się teraz lepiej, wzrosła ich pewność siebie i samoocena. Doceniają również wpływ wzajemnego motywowania się podczas mozolnego procesu tracenia zbędnych kilogramów. Większość z nich zdecydowana jest kontynuować obecny styl życia, czerpać z porad otrzymanych od specjalistów w dziedzinie dietetyki czy aktywności fizycznej i zachęcać do zmian członków swych rodzin oraz przyjaciół.

Samorządy są niezwykle zadowolone z osiągniętych rezultatów i już teraz zapowiadają, że działania mające na celu pomoc ludziom otyłym nie zostaną zaprzestane.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze