Zaloguj
Reklama

Chcesz żyć dłużej? Znajdź cel w życiu!

Autorzy: Patrycja Piechaczek

Źródło: magazyn,, FOCUS”, nr 5, maj 2014
Włosy
Fot. ojoimages
Włosy
(5)

Masz jasno wyznaczony cel w życiu czy błądzisz bez celu czekając na to, co przyniesie kolejny dzień? Poczucie celu, w każdym wieku, może wydłużyć życie nawet o kilka lat.

Reklama

Dr Patrick Hill z Carleton University w Kanadzie twierdzi, że wyznaczenie kierunku w życiu i postanowienie realizacji celu pomaga żyć dłużej, bez względu na to, kiedy to zrobimy. Ponadto wpływa na zdrowe starzenie się i chroni przed przedwczesną śmiercią.

Podczas badań, które dotyczyły 7 tysięcy Amerykanów w wieku 25-70 lat, oceniano stan zdrowia psychicznego i fizycznego ochotników.
Ich cele w życiu opisano na podstawie tego, czy zgadzają się ze stwierdzeniami:

  • Niektórzy błądzą w życiu bez celu, ale ja nie należę do takich osób,
  • Żyję dniem dzisiejszym i nie myślę zbytnio o przyszłości,
  • Czasem czuję, jakbym zrobił w życiu wszystko, co było możliwe.

Po 14 latach ponownie zwrócono się do badanych. 9% z ankietowanych już nie żyło. Pozostali silniej odczuwali poczucie celu w życiu. Najciekawsze i zaskakujące było to, że taki schemat dotyczył wszystkich grup wiekowych.

Dr Patrick Hill uważa, że wyznaczanie sobie celów w różnych obszarach życia ma pozytywny wpływ na wiele płaszczyzn. W powyższym badaniu skoncentrowano się na śmiertelności, jednak wiele badań dowiodło, że cele polepszają zarówno zdrowie psychiczne jak i fizyczne, zaś dążenie do ich realizacji porządkuje nasze działania dzień po dniu, sprawia, że jesteśmy bardziej wydajni i motywuje do pracy nad sobą.

Reklama
(5)
Komentarze