Zaloguj
Reklama

Chcesz być zdrowa? Wyjdź za szczęśliwego mężczyznę!

Autorzy: mgr Awa Fijołek
Radość
Fot. shutterstock
Radość
(0)

Posiadanie szczęśliwego małżonka z pewnością pozytywnie wpływa na pożycie małżeńskie na poziomie ogólnym – dość oczywisty wydaje się fakt, że przebywanie ze szczęśliwymi ludźmi wpływa na nasze samopoczucie. Okazuje się jednak, że wpływ uczucia szczęścia na osoby w najbliższym otoczeniu jest o wiele bardziej kompleksową kwestią, pozostawiająca niebagatelny wpływ na zdrowie. Jeżeli chcesz przez wiele lat pozostać w dobrym zdrowiu, koniecznie weź ten czynnik pod uwagę.

 

Reklama

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne przeanalizowało dane zebrane od 1981 heteroseksualnych par w wieku od 50 do 94 roku życia i ich analiza wykazała, że u szczęśliwych małżonków można było odnotować znacznie lepszy stan zdrowia niż u osób, które pozostawały w relacjach z niekoniecznie zadowolonymi z życia partnerami. Uczestnicy badania dzielili się szczegółami dotyczącymi poziomu ich szczęścia na kompleksowym poziomie, a także przekazali rozmaite informacje dotyczące aktywności prozdrowotnej i fizycznej na przełomie poprzednich sześciu lat. Pary dzieliły się spostrzeżeniami i dyskutowały kwestie dotyczące nie tylko ich własnego zdrowia, ale także opisywały możliwe troski dotyczące zdrowia ich współmałżonka.

Czy zebrane dane i płynąca z nich analiza rzeczywiście były zaskakujące? Niekoniecznie. Dlaczego jednak życie w związku ze szczęśliwą osobą może mieć tak znacząco pozytywny wpływ na stan zdrowia? William Chopik z Michigan State University, współautor badania, podaje trzy możliwe przyczyny:

  • u szczęśliwych partnerów występuje większe prawdopodobieństwo zaoferowania wsparcia i opieki drugiej osobie,
  • szczęśliwi partnerzy zachęcają swoje drugie połówki do lepszych przyzwyczajeń i zdrowych nawyków,
  • osoby szczęśliwe łagodniej przechodzą przez różne przeciwności dnia codziennego.

Badanie podkreśla także, jak dużą moc i znaczenie ma dla ludzi przebywanie w bliskich relacjach w ogóle. Oczywiście powiedzenie „z jakim przystajesz, takim się stajesz” ma swoje mocne podstawy i twórcy badania podkreślają, że dotychczas wiadomo było, że życie z ludźmi, którzy są szczęśliwi, zdecydowanie pozytywnie wpływa na nasze ogólne samopoczucie. Jednak dopiero wyżej opisane badanie wykazało, że szczęście naszych najbliższych pozostawia także tak istotny wpływ na ogólny stan ludzkiego zdrowia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze