Zaloguj
Reklama

Black Lives Matter – o co chodzi i co możesz zrobić?

Autorzy: Zofia Matuszczyk
Ludzie, protest, tłum
Fot. medforum
Ludzie, protest, tłum
(0)

W ostatnich dniach hashtag #blacklivesmatter króluje na mediach społecznościowych i nie tylko. Na całym świecie odbywają się rozległe protesty przeciwko rasizmowi. Wszystko zapoczątkowało okrutne zabójstwo George'a Floyda przez amerykańskich policjantów. Obserwując sytuację z Polski, powinniśmy się zastanowić, czy możemy coś zrobić w tej sprawie. A możemy. W tym artykule zaprezentujemy co i jak.

Reklama

Śmierć George’a Floyda

25 maja 2020. Świat ciągle żyje w strachu przed pandemią koronawirusa i na tym skupiona jest uwaga mediów. Jednak już za chwilę się to zmieni. O godzinie 20 za użycie fałszywego banknotu zostaje zatrzymany przez policję George Floyd. Już po kilku minutach sytuacja zaczyna być napięta. Na nagraniach świadków widzimy trzech policjantów dociskających kolanami ciało Floyda. Nie zachowuje się on agresywnie, jednak policjanci przez następne 8 minut i 46 sekund niezgodnie z prawem kontynuują swoje działania. Jeden z nich trzyma kolano na szyi Floyda.

Nie mogę oddychać, nie mogę oddychać!

To zdanie Floyd powtórzył co najmniej 16 razy. Na dostępnych w sieci nagraniach słyszymy również polecenie policjanta, aby afroamerykanin wsiadł do auta. Floyd odpowiada, że wsiądzie, jednak policjanci dalej dociskają go do ziemi. W pewnym momencie słyszymy z ust zatrzymanego rozpaczy słowo Mamo. Chwilę później Floyd traci przytomność. Świadkowie nawołują policjantów do zaprzestania ich działań, ale robią oni to dopiero w momencie przyjazdu karetki. George Floyd umiera w szpitalu.

Black Lives Matter

Ludzie na całym świecie są oburzeni agresywnym działaniem policjantów. Bardzo martwiące są również wyniki badań amerykańskiej organizacji National Academy of Sciences, które mówią, że śmierć osoby czarnoskórej z ręki policjantów w USA jest 2,5 raza bardziej prawdopodobna niż osoby białej. Ale to nie jedyny problem. Rasizm wobec osób czarnoskórych jest obecny we wszystkich sferach ich życia. Również w Polsce. Te wszystkie rzeczy spowodowały rozpoczęcie wielu protestów nie tylko w Ameryce, ale na całym świecie.

Co możesz zrobić Ty?

Niezwykle ważne jest to, żebyśmy również przyłączyli się do działań w ramach akcji Black Lives Matter. Sposobów na to jest kilka:

  • Szerz świadomość aktywizm społeczny jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić. Udostępnij wartościowy post na Facebooku czy Instagramie, podeślij znajomym wiarygodne informacje. Pomocnych źródeł jest mnóstwo, a świadomość społeczeństwa w tej sprawie jest kluczowa.

  • Złóż datek  jest wiele organizacji i tych Amerykańskich, i Europejskich, które możesz wesprzeć. Przykładowo: The Red Card, Black Visions Collective i The European Network Against Racism.

  • Podpisz petycje  w sieci jest kilka działających petycji w tej sprawie, na przykład: https://www.change.org/p/mayor-jacob-frey-justice-for-george-floyd.

  • Idź na protest  w Polsce również ciągle trwają protesty. Najłatwiej znaleźć je przez Facebooka, wyszukując frazę Black Lives Matter protest.

Czuję, że jesteśmy traktowani inaczej. Nie podoba mi się, że traktuje się nas inaczej tylko ze względu na kolor skóry. Jesteśmy osobami czarnoskórymi, nie powinniśmy się tak czuć. Robimy to, bo musimy mieć prawa – mówiła przez łzy dziewięcioletnia Zianna. Widok łamiący serce. Ta sprawa wymaga naszego działania. Róbmy nawet te małe rzeczy, takie jak podpisanie petycji, bo to właśnie one przynoszą największe zmiany.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze