Zaloguj
Reklama

6 kwietnia – Światowy Dzień Sportu

Nordic walking
Fot. Panthermedia
Nordic walking
(0)

Światowy Dzień Sportu obchodzony jest od 2014 roku z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem 6 kwietnia 1896 rozpoczęły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie w Atenach. Dzień ten służy promowaniu aktywnego trybu życia, jest to również okazja do organizacji różnych pikników i imprez sportowych.

Reklama

Święto to ma za zadanie podkreślić rolę i potencjał sportu w kwestii przestrzegania praw człowieka i usuwania barier oraz promowania międzyludzkiej solidarności na świecie.

Sport powinien jednoczyć ludzi i narody ponad istniejącymi podziałami. Aktywność fizyczna również służy dowartościowaniu młodych ludzi, promowaniu zdrowego trybu życia oraz pogłębieniu znaczenia wartości, takich jak: równość, wzajemny szacunek i zasady fair play. Sport pomaga szerzyć przesłanie o pokoju oraz sprzyja zmianom społecznym.

Jakie są korzyści z uprawiania sportu?

Każda aktywność fizyczna świetnie wpływa na nasz organizm. Wśród korzyści, jakie powoduje regularne uprawianie sportu, można wymienić:

 1. Szybsze obniżenie masy ciała;
 2. Zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej bez utraty tkanki mięśniowej;
 3. Poprawę gospodarki lipidowej;
 4. Poprawę gospodarki węglowodanowej;
 5. Zwiększenie wydolności organizmu;
 6. Obniżenie ciśnienia tętniczego;
 7. Zmniejszenie napięcia i stresu;
 8. Poprawę ogólnego stanu zdrowia;
 9. Wzrost odporności;
 10. Lepszą przemianę materii;
 11. Poprawę samopoczucia;
 12. Wzrost energii życiowej.

Szeroki wachlarz dyscyplin sportowych pozwala znaleźć każdemu coś dla siebie. Zimą możesz np. wybrać się na narty, snowboard bądź łyżwy, a latem na rower, łyżworolki czy po prostu pobiegać. W ostatnim czasie popularne stały się również siłownie i kluby fitness. Wybór jest ogromny i należy do Ciebie, warto więc poświęcić czas na uprawianie sportu, aby poprawić swoje zdrowie i samopoczucie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze