Zaloguj
Reklama

22 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ziemi

Kula ziemska
Fot. panthermedia
Kula ziemska
(0)

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jest to coroczne wydarzenie mające na celu promowanie ochrony środowiska. Święto to zostało proklamowane przez ONZ, a jego pierwsza edycja odbyła się w 1970 roku.

Reklama

Podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi odbywa się wiele wydarzeń mających na celu promowanie ochrony przyrody, najpopularniejsze z nich to zbierania śmieci oraz sadzenia drzew. Dzień ten jest również szansą na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.

Jak możemy chronić środowisko każdego dnia?

Warto pamiętać o ochronie przyrody każdego dnia, a nie tylko podczas Dnia Ziemi. Najlepiej zacząć od zmiany codziennych nawyków.

Pierwszym krokiem może być oszczędność wody. Zamiast kąpieli w wannie możemy wziąć krótki prysznic, a podczas mycia zębów czy golenia zakręćmy kran.

Miejscem, w którym zużywa się najwięcej energii elektrycznej jest kuchnia (ok. 40%). Oszczędności możemy wprowadzić już na etapie planowania. Niekorzystne jest ustawienie obok siebie lodówki i kuchenki, ponieważ ciepło wydobywające się z kuchenki powoduje częstsze włączanie się lodówki, która musi utrzymać odpowiednio niską temperaturę.

Oszczędzać środowisko możemy również, dokonując odpowiednich wyborów podczas zakupów. Podczas zakupu sprzętu AGD warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną, ponieważ urządzenia klasy A zużywają najmniej energii elektrycznej.

Kiedy decydujemy się na zakup nowych mebli, warto zwrócić uwagę, z czego i w jaki sposób zostały wykonane. Starajmy się wybierać produkty wykonane z odzyskanego surowca. Proces ponownego przetworzenia to oszczędność 90% energii w porównaniu z produkcją z nowo powstałego plastiku.

Nasz przydomowy ogródek również może być ekologiczny poprzez wybór roślin, które są naturalne dla danego ekosystemu. Ponadto nie kośmy trawnika zbyt nisko, bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest kwiecista łąka. Rośliny należy podlewać rano, a nie w ciągu dnia, kiedy to woda szybciej paruje. Do walki ze szkodnikami używajmy naturalnych preparatów. Fragment trawnika możemy przeznaczyć na warzywnik. Dzięki niemu będziemy mieli dostawę świeżych warzyw.

Jak widać na powyższych przykładach, poprzez wykonywanie najprostszych czynności możemy chronić nasze środowisko. Warto je zapamiętać, bowiem to głównie od nas samych zależy, jak będzie wyglądać Ziemia za kilkaset lat.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze