Zaloguj
Reklama

Witamina K - jakie są preparaty do podawania doustnego?

Sen u niemowlaka
Fot. Panthermedia
Sen u niemowlaka
(5)
Reklama

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Konsultanta Krajowego w dziedzinie Pediatrii, wszystkie niemowlęta karmione naturalnie w wieku od 2 tygodni do 3 miesięcy powinny otrzymywać dodatkowo witaminę K w postaci doustnej.

Witamina K - Objawy i przebieg

Zalecenie to wynika ze względnego niedoboru witaminy K w mleku matki, co powoduje potencjalnie zwiększone zagrożenie tzw. późnymi krwawieniami z niedoboru witaminy K u dzieci karmionych wyłącznie piersią. Fakt ten spowodował, że analogicznie do zaleceń wydanych już wcześniej w wielu krajach Europy Zachodniej, także w Polsce, od roku 2007 rekomenduje się rutynową, doustną suplementację mikrodawkami witaminy K u niemowląt w pierwszym kwartale życia.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli Twoje dziecko jest w wieku od 2 tygodni do końca 3 miesiąca życia skonsultuj się ze swoim lekarzem pediatrą lub lekarzem rodzinnym w sprawie zmodyfikowanych w roku 2007 zaleceń dotyczących suplementacji witaminy K. Ogólnie mówiąc suplementacji takiej wymaga olbrzymia większość zdrowych niemowląt w pierwszym kwartale życia, o ile są karmione wyłącznie piersią. Ostateczną dawkę witaminy K powinien wyznaczyć lekarz, istnieją bowiem stany w których rutynowa dawka 25 mikrogramów powinna zostać zwiększona lub zmniejszona.

Witamina K - Leczenie

W chwili obecnej na naszym rynku farmaceutycznym istnieje praktycznie tylko jeden preparat zawierający dawki mikrogramowe, zgodne z aktualnymi zaleceniami suplementacji witaminy K. Jest to Vita K w kroplach. Zalecana zdrowym niemowlętom karmionym piersią dawka 0,25 mikrogramów odpowiada 1 ml preparatu Vita K. Należy podkreślić, że witaminy K w ogóle nie zawierają najpopularniejsze na naszym rynku preparaty wielowitaminowe dla niemowląt: Vibovit i Cebion Multi.

Uwaga!

Nie należy mylić mikrodawek zalecanych do codziennego podawania zdrowym niemowlętom, z dawkami miligramowymi zalecanymi np. dzieciom z niedoborami witaminy K na tle chorób wątroby. Przykładowo, stosowany leczniczo Vitacon zawiera w tabletce 10 miligramów witaminy K, a dawka codzienna dla zdrowych niemowląt od 2 tygodnia życia to 25 MIKROGRAMÓW (czyli 0,025 miligrama).

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Zalecenia Zespołu Ekspertów. Przewodnicząca: Doc dr hab. n. med. Anna Dobrzańska - Konsultant Krajowy w dziedzinie Pediatrii "Standardy Medyczne" numer 1/2007.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze