Sport a cukrzyca

Nie od dziś wiadomo jak ważny jest wysiłek fizyczny dla zdrowia każdego człowieka. Również osoby chorujące na cukrzycę należy zachęcać do najmniejszej choćby formy wysiłku. Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego u dorosłych i młodzieży z cukrzycą typu 1. Z kolei brak aktywności w tej grupie prowadzi do wzrostu insulinooporności, nadwagi i gorszej kontroli choroby.
Sport i cukrzyca - Objawy i przebieg
Kiedy pracują mięśnie, to w pierwszej kolejności organizm zużywa glukozę zawartą właśnie tutaj. W następnej kolejności "sięga po glukozę" z wątroby i kwasy tłuszczowe.
Taki zwiększony pobór glukozy z mięśni przebiega bez zwiększenia zapotrzebowania na insulinę, a tym samym dochodzi do obniżenia wartości glukozy we krwi. Co więcej, mięśnie wykazują zwiększoną wrażliwość na insulinę jeszcze przez 1-2 dni. Tym samym należy pamiętać o tym, że wzrasta ryzyko hipoglikemii w okresie do 24 godzin po wysiłku.
Gra w piłkę nożną czy innego rodzaju wysiłek fizyczny prowadzi do zmniejszenia dawek insuliny. Wysiłek fizyczny nie zastąpi insuliny, doprowadzi jednak do mniejszego na nią zapotrzebowania.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
- Cukrzyca typu 1 u dzieci, mlodzieży i dorosłych; Ragnar Hanas, rozdział 24
Kategorie ICD:
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.
- Tagi:
- cukrzyca,
- cukrzyca i sport