Zaloguj
Reklama

Działanie blokerów potu - niebezpieczeństwo stosowania blokerów potu?

Nadpotliwość
Fot. shutterstock
Nadpotliwość
(0)
Reklama

Węch zaliczany jest do najbardziej czułego zmysłu. Każdy z nas ma swój indywidualny zapach ciała podobnie jak i zapach potu. Prawda jest taka, że wszyscy się pocimy bez względu na wiek czy płeć. Jest to bowiem proces naturalny, konieczny do utrzymania prawidłowej temperatury ciała a także pH skóry.

Problem polega na tym, że jedne osoby cierpią na tzw. hyperhidrosis, czyli nadmierną potliwość, która może utrudniać im normalne i sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym. Nie ulega wątpliwości, że przeszkadza ona także wszystkim osobą, które z nią przebywają.

W takiej sytuacji większość z nas sięga po tzw. bolkery potu. Coraz częściej stosowane są one w przypadku nadmiernej potliwości. Ich cechą charakterystyczną jest to, że zawierają o wiele wyższe stężenie niż dostępnych antyperspirantach- chlorku glinu. Jest to substancja, która posiada zdolność do blokowania przewodów wyprowadzających pot.

Objawy i przebieg stosowania blokerów potu

Osoby, które mają wzmożoną aktywność gruczołów potowych wydzielają aż pięć razy więcej potu niż osoby zdrowe. Działanie brokerów potu polega na łączeniu się jednego z ich składników tj. chlorku glinu ze składnikami potu co tworzy amorficzny żel. Stężenie chlorku glinu w blokerach potu jest znacznie wyższe niż w przypadku zwykłych antyperspirantów.

Na skutek zastosowania kosmetyków przeciw poceniu się w przewodzie, który wyprowadza pot utworzony z żelu czop powstaje na skutek neutralizacji kwaśnych soli glinu przez mniej kwaśny pot. Znajduje się od w głębszych warstwach skóry co powoduje znacznie dłuższe działanie brokerów potu.

Blokery potu działają przez kilka dni dlatego powinny być stosowane nie częściej niż dwa razy w ciągu tygodnia. Powinno się je stosować na noc na czystą i niepodrażnioną skórę.

Warto pamiętać o tym, że nawet blokery potu należy używać z „głową”. Ich długotrwałe stosowanie na gruczoły łojowe może w konsekwencji prowadzić do powstawania stanów zapalnych w okolicy ich ujść. Ograniczają one nie tylko wydzielanie potu ale także toksyn z organizmu, które zatrzymują się i osiedlają w węzłach limfatycznych pachowych. W niektórych przypadkach długotrwałe stosowanie tych substancji może prowadzić do odczynów alergicznych (zaczerwienie skóry, swędzenie skóry, ból) a także prowadzić do zaburzeń gospodarki wodno - elektrolitowej.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć efekty uboczne blokerów potu

Jeśli po zastosowaniu blokerów potu zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy na skórze należy natychmiast je odstawić i skonsultować się ze specjalistą. Pamiętajmy o tym, że każdy preparat niewłaściwie bądź w nadmiarze stosowany na skórę może stanowić niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze