W czwartym miesiacu stwierdzono u mnie cukrzyce ciążowa 4-6miesiacy ciąży...
Forum: Diabetologia - grupa dla osób leczących się na cukrzycę i jej powikłania
Temat: Melatonina a cukrzyca (1)
- https://www.fozik.pl/forum/melatonina-a-cukrzyca/watek/585123/1.html#p585123https://www.fozik.pl/forum/melatonina-a-cukrzyca/watek/585123/1.html Melatonina a cukrzyca GośćZalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.- Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
- Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
- Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
- Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
- Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
- VIP - więcej niż 6001 postów
Francuscy uczeni wykazali, że mutacje w genie receptora melatoniny oznaczają niemal siedmiokrotny wzrost ryzyka rozwoju cukrzycy. Autorzy badań mają nadzieję, że ich odkrycie pozwoli na opracowanie nowych leków na tę coraz powszechniejszą chorobę.
Melatonina to hormon, którego wydzielanie stymulowane jest przez ciemność i blokowane przez światło. Dzięki melatoninie można zasypiać i budzić się o podobnych porach. Substancja wykazuje działanie przeciwutleniające i antydepresyjne.
Cukrzyca typu 2 charakteryzuje się nadmiernym poziomem glukozy we krwi oraz zwiększoną odpornością na insulinę. Jest to najczęstsza postać choroby i dotyczy 300 milionów ludzi na świecie. Liczba ta ulegnie podwojeniu w ciągu najbliższych kilku lat z powodu oddziałującej na rozwój choroby epidemii otyłości i zmiany stylu życia.
Wiadomo, że czynniki genetyczne, w połączeniu z dietą o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru oraz brakiem aktywności fizycznej, mogą przyczyniać się do wystąpienia cukrzycy typu II. Ponadto liczne badania wykazały, że zaburzenia snu, które wpływają na długość i jakość odpoczynku, także stanowią wysokie czynniki ryzyka. Przykładowo, pracownicy zmianowi są bardziej narażeni na rozwój cukrzycy w porównaniu do osób pracujących standardowo.
Ponieważ dotychczasowe badania nie opisały mechanizmu łączącego zegar biologiczny z cukrzycą, uczeni skoncentrowali swoją uwagę na receptorze produkowanej przez szyszynkę melatoniny. Zespół analizował gen MT2 kodujący receptor melatoniny u 7600 diabetyków i osób z prawidłowym metabolizmem glukozy.
Znaleziono 40 rzadkich mutacji, które zmieniają strukturę białek receptora melatoniny, z których 14 czyniło receptor niefunkcjonalnym. Zespół wykazał, że ryzyko rozwoju cukrzycy jest prawie siedem razy wyższe u osób dotkniętych takimi mutacjami, które czynią organizmów pacjentów niewrażliwymi na melatoninę.
Wiadomo, że produkcja insuliny, hormonu odpowiedzialnego za kontrolę poziomu glukozy we krwi, spada w nocy, aby uniknąć ryzyka hipoglikemii. Produkcja insuliny uruchamia się ponownie, aby uniknąć nadmiaru glukozy we krwi w ciągu dnia, kiedy zwykle spożywa się posiłki.
Uczeni wyrażają nadzieję, że ich odkrycia mogą prowadzić do nowych leków mających na celu zapobieganie lub leczenie cukrzycy. Przykładowo można dostosować aktywność receptora MT2 do kontroli szlaków metabolicznych z nim związanych.
www.cukrzyca.akcjasos.pl/content/view/579/ - Gość
- Cukrzyca ciążowa po porodzie
- Różny odczyt poziomu glukozy
Witam, Może ktoś z Was miał taką samą sytuację z glokometrem. Mam...
- rzucanie palenia
Liczę, ze tutaj dostanę pomoc, w końcu postanowilam rzucić palenie....
Forum: Nasze zdrowie - Płatne badanie rynkowe
Mieszkasz w Warszawie?Robisz zakupy przez Internet?Chcesz wziąć udział w...
- Tematy:
- cukrzyca
- leczenie
- diabetologia